UNIQA bude vymáhat po českých horolezcích prostředky za jejich záchranu


			UNIQA bude vymáhat po českých horolezcích prostředky za jejich záchranu
22.9.2021 Škody

UNIQA v minulých dnech došetřovala okolnosti případu dvou českých horolezců na hoře Rakapoši v Pákistánu. Byla ve spojení s kompetentními lokálními úřady a MZV. Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit naše stanovisko, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění.

Horolezci porušili podmínky pojištění minimálně ve dvou ohledech: zdolávali horu v oblasti, která je ze strany MZV nedoporučená pro cestování českých občanů, a kromě toho porušili lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


Na ně jsme upozorňovali od začátku. UNIQA v souladu se svou garancí zaplatí pákistánské straně 1. záchranný vzlet vrtulníku, jak bylo domluveno. Platba za zahájení záchranné akce byla garantována v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla další odklad zjišťováním podrobností. Nicméně vzápětí se ukázaly okolnosti, které platby za lety vrtulníku a záchranná opatření z pojištění vylučují. Tento fakt byl pákistánské straně neprodleně sdělen, ještě před dalšími záchrannými lety k hoře Rakapoši. Na základě toho je UNIQA podle pojistných podmínek oprávněna částku uhrazenou za první záchrannou misi zpětně vymáhat po českých horolezcích.


Mohlo by vás zajímat: IFRS 17: Vbíháme do cílové rovinky?


Jakub Vlček a Petr Macek vystoupili na jednu z nejnáročnějších hor světa, při sestupu ale uvízli v bezmála 7000 metrech a dál to nešlo. Pákistánský horolezec Vadžídulláh Nagrí a jeho dva čeští kolegové Jakub Vlček a Petr Macek strávili nedobrovolně na hoře několik nocí v 30stupňových mrazech, zatímco se jim zhoršovalo zdraví a docházely jim fyzické síly. Když se oběma Čechům a jednomu Pákistánci povedlo s pomocí místní armády sestoupit do nadmořské výšky 6 300 metrů, vypravila se pro nešťastníky helikoptéra. Tím ale drama neskončilo. Po návratu do civilizace se ukázalo, že oba čeští horolezci údajně neměli v pořádku potřebné dokumenty.

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články