Tragický výbuch v kralupské chemičce. Šest mrtvých


			Tragický výbuch v kralupské chemičce. Šest mrtvých
22.3.2018 Pojistný trh, Škody

Šest obětí si vyžádal velký výbuch v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou. Dva lidé byli težce zraněni a několik dělníků utrpělo zranění lehčího rázu. Podle neověřených informací vybuchlo zbytkové palivo v jedné z nádrží. Explozi předcházelo čištění prázdné nádrže na pohonné hmoty. 

K výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou došlo krátce po desáté hodině dopoledne. Areál patří společnosti Česká rafinérská, spadající pod firmu Unipetrol. Při explozi nedošlo k požáru. „Hasiči našli na místě šest lidí bez známek života a další těžce zraněné," řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. 

Dva lidi výbuch vážně zranil. Jeden má popáleniny druhého stupně na zhruba deseti procentech povrchu těla a druhý utrpěl devastující poranění obličeje. Pacienti byli po ošetření přepraveni do vinohradské a motolské nemocnice.

Záchranáři ndokonce aktivovali traumaplán, který však kvůli nízkému počtu zraněných mohl být už před polednem zrušen. „Na místo bylo vysláno pět pozemních posádek středočeské záchranky a vrtulníky liberecké a pražské letecké záchranné služby,“ řekla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. 


Mohlo by vás zajímat: Transpozice IDD po česku: Znovu a lépe?


Tragická událost nastala při odstávce provozu, při demontáži zařízení.„Podle mých informací čištění prováděla nová firma a zřejmě došlo k porušení předpisů. Mělo totiž dojít k elektrickému zkratu v prázdné nádrži, kterou čistili, a kvůli plynům došlo k explozi,“  řekl iDNES.cz místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák.

„V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí. K úniku nebezpečných látek nedošlo,“ uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl v oficiálním vyjádření. 

Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová ČTK řekla, že podle informací integrovaného záchranného systému na místě neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody, na místě proto nebyli zástupci její organizace. Také dle vyjádření starosty Kralup Petra Holečka není v současné chvíli ohroženo zdraví občanů města. 


Mohlo by vás zajímat: Generali 2017: Provozní výsledek na rekordní úrovni


Ke smutné události se vyjádřila i politická reprezentace.„Pan prezident se zármutkem přijal zprávu o tragédii v Kralupech nad Vltavou. Blízkým obětí výbuchu vyslovuje upřímnou soustrast,“ napsal hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru. Soustrast pozůstalým po obětech nehody vyjádřili i další politici. Reagovali třeba šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, předseda KSČM Vojtěch Filip, šéf SPD Tomio Okamura nebo poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová. Rychlé uzdravení zraněným popřáli také ministryně obrany Karla Šlechtová a premiér Andrej Babiš.

Výbuch v Kralupech se šesti mrtvými patří k nejtragičtějším haváriím v továrnách od 60. let. Po roce 1989 v Česku nezemřelo v žádném průmyslovém provozu víc lidi.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články