UNIQA ve formě. Loni posílila na pojistném meziročně o 7,4 %


			UNIQA ve formě. Loni posílila na pojistném meziročně o 7,4 %

UNIQA loni na pojistném předepsala podle předběžných výsledků celkem 7,034 miliardy korun a posílila o 7,39 %. Meziročně tak ještě zrychlila bezmála o procentní bod své tempo růstu. Během dvou posledních let navýšila své předepsané pojistné o celou miliardu korun. Dokázala využít příznivou ekonomickou situaci ve svůj prospěch a mezi největšími pojišťovnami si připsala třetí nejvyšší dynamiku.

Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA loni 6,981 miliardy korun a vzrostla o 7,2 %. Během roku 2018 si upevnila svoji pozici osmičky s tržním podílem 5,4 %. Do roku 2019 ale vstupuje po ohlášené fúzi dvou hráčů z první desítky v pozici sedmičky.

UNIQA pojišťovna má za sebou mimořádný rok. Díky trvající kondici českého hospodářství se nám podařilo už koncem loňského roku splnit úkol, původně plánovaný až na rok 2020, totiž předepsat na pojistném sedm miliard korun,“ podotkl k výsledkům CEO Martin Žáček.

Znovu vzrostl podíl pojistného připadající na neživotní segmenty. Ten loni činil už více než 83 % (na bázi APE  dokonce přes 84 %) celkového objemu pojistného. Neživotní pojistné vzrostlo meziročně bezmála o 8,7 % na celkových 5,868 miliardy korun. UNIQA byla v tomto odvětví třetí nejdynamičtější velkou pojišťovnou na trhu. Nejvíce se dařilo v odvětvích s dvouciferným přírůstkem.


Mohlo by vás zajímat: Cebia: Nejkvalitnější servisy má Škoda, Volkswagen a Peugeot


Zasloužily se o to hlavně povinné ručení (17,1 %), retailové pojištění majetku a odpovědnosti občanů (16,7 %), havarijní pojištění (14,5 %) a cestovní pojištění (13,9 %). Pojištění vozidel těžilo z dynamického přísunu nových zákazníků. V povinném ručení rostlo portfolio smluv UNIQA nejrychleji mezi velkými pojišťovnami a v havarijním pojištění figurovala loni UNIQA jako čtvrtý nejsilnější pojistitel na trhu. Tržní podíl UNIQA byl v neživotním pojištění 6,8 % (sedmé místo).

Životní pojištění (na bázi APE) přispělo v UNIQA celkem částkou 1,113 miliardy korun. Běžně placené životní pojištění činilo 1,107 miliardy korun a meziročně zůstalo prakticky na stabilní úrovni (- 0,2 %).

Jednorázově placené životní pojištění si loni po několika letech připsalo plus, když se podařilo získat pro zájemce příznivě úročenou tranši. Předpis se zvýšil meziročně o 41 % na 59,6 milionu korun. Jednorázové životní pojištění však nadále zůstává spíše doplňkovým produktem. Tržní podíl UNIQA se v životním pojištění se držel i nadále na 2,5 % (dvanácté místo).


Mohlo by vás zajímat: Evoluce českého veřejného zdravotního pojištění


Celková škodovost v neživotním pojištění byla díky absenci výskytu větších kalamitních škod na úrovni 54,8 %, o něco málo lepší než předloni (55,5 %), a tedy stále velmi příznivá.

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci prosince 2018 celkem 911 936 pojistných smluv – meziročně o 5,8 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení, v němž UNIQA významně posílila svoji pozici. Počet vozidel s povinným ručením UNIQA stoupl koncem roku 2018 bezmála na 470.000 (meziročně plus 8,6 %).

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články