Allianz zůstává globálně nejsilnější pojišťovnou


			Allianz zůstává globálně nejsilnější pojišťovnou

Allianz zůstává největší světovou pojišťovnou před Ping An a Berkshire Hathaway – alespoň co se týče aktiv bez bankovních obchodů. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku ratingové agentury A.M. Best za rok 2023.

Pokud se podíváme pouze na čistý příjem z pojistného, může se UnitedHealth Group z USA již devátým rokem po sobě označovat za světového lídra – v roce 2022 se Allianz podařilo obsadit pouze 8. místo.

Na stupních vítězů největších světových pojišťoven dochází jen k malému pohybu. Stejně jako v předchozím roce se jak UnitedHealth Group Incorporated, tak Allianz drží v čele každoročního žebříčku společnosti A.M. Best. Rozdělení titulu světového šampiona na dvě části je možné proto, že manažeři A.M. Best vedou dvě samostatné výsledkové tabulky: jednu na základě výše čistého předepsaného pojistného (NPW) a druhou podle výše aktiv bez bankovních obchodů.

Lídr UnitedHealth Group Incorporated zvýšil své čisté předepsané pojistné o 14 % na 257,2 miliardy USD, a to na základě údajů za rok 2022. Americká společnost tak dokázala mírně upevnit svůj náskok před konkurenty z vlastní země.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Povinné ručení má více než 9 a čtvrt milionu vozidel


Z přehled je vidět, že první pětce největších pojišťoven podle čistého předepsaného pojistného (NPW) opět dominují 4 americké zdravotní pojišťovny: Centene Corporation obhájila 2. místo díky 13,2% nárůstu pojistného, zatímco 3. hráč, Elevance Health Inc., rovněž zaznamenala 13,5% nárůst a výrazně tak posílila svůj odstup od 4. místa. Na 4. místo se posunula společnost Kaiser Foundation Group of Health Plans, zatímco Ping An Insurance (Group) Company of China Ltd. zůstala na 5. místě. Společnost China Life Insurance (Group) Co. klesla ze 4. na 6. místo.

Allianz zůstává v čele žebříčku nebankovních aktiv s hodnotou aktiv 1,1 bilionu USD, a to i přes 10% meziroční pokles. Ping An Insurance (Group) Company of China Ltd. se posunula o 2 místa vzhůru a nyní následuje hned za Allianz. Její aktiva v roce 2022 vyšplhala o 11,4 % na 960,7 miliardy USD.

Společnost Berkshire Hathaway Inc. klesla z 2. na 3. místo, zatímco China Life Insurance (Group) Company se dostala z 5. na 4. místo. Axa si polepšila o jedno místo a je nyní v první pětce, zatímco Prudential Financial Inc. klesla ze 3. na 6. místo, protože aktiva této americké společnosti se snížila o 26,4 %.


Mohlo by vás zajímat: Lucie Žulavská: Unijní směrnice o POV vznikla Česku takřka na míru


První stovka největších firem světa bez pojišťoven

Zářivý obr pojišťovnictví, nicméně malé světlo v globální ekonomice? Allianz se aktuálně přes svou dominanci přinejmenším nemůže rovnat nejhodnotnějším světovým společnostem. K tomuto závěru dospěla auditorská společnost Ernst & Young ve své nedávné studii.

Šéf Allianz Oliver Bäte a jeho kolegové však nemají důvod k lítosti. Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco je jedinou z 10 společností s nejvyšší burzovní hodnotou, která nemá sídlo v USA. S tržní kapitalizací 3 biliony dolarů zůstává jedničkou kalifornský technologický gigant Apple. Následuje Microsoft s 2,78 bilionu USD a už zmíněný Saudi Aramco s 2,14 bilionu SD.

Apple a Microsoft jsou přesvědčivé se svojí pozitivní výkonností akcií. Zatímco akcie cupertinské společnosti vzrostly o 45 %, technologický gigant z Redmondu si polepšil o 55 %. Specialista na grafické čipy Nvidia více než ztrojnásobil burzovní hodnotu svých akcií. S hodnotou 1,22 bilionu USD poskočili Američané v žebříčku ze 17. na 6. místo. Společnost Meta se s 920 miliardami USD propracovala z 24. na 7. místo.


Mohlo by vás zajímat: Drogy jsou zkratky. Přelomová kampaň České asociace pojišťoven startuje


„V letošním roce podnítilo představivost investorů, a tím i okřídlilo ceny akcií, zejména téma umělé inteligence,“ vysvětluje generální ředitel EY Německo Henrik Ahlers. „Společnosti, které jsou v této oblasti aktivní, se staly favority investorů.“ Ahlers v tom vidí příležitost pro Evropu a Německo, aby „znovu získaly půdu pod nohama“. Vzhledem k nedostatku kvalifikované pracovní síly a demografickým změnám by umělá inteligence mohla v Německu stimulovat růst. Pojišťovny si od ní slibují také zvýšení své efektivity.

Hodnota 10 největších společností na světových akciových trzích vzrostla v průměru o 29 % a dosahuje hodnoty 36,5 bilionu USD. Podle EY je Warren Buffett a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway jediným americkým hráčem, který není z technologického sektoru a dostal se do první desítky.

Jak jsou na tom Němci: Allianz šplhá vzhůru

Mezi špičky působící i v Německu patří společnosti SAP a Siemens. Na konci roku 2022 nebyla v seznamu 100 nejvýznamnějších ekonomických hráčů ale zařazena žádná německá společnost. Softwarová skupina SAP se sídlem ve Walldorfu se nyní posunula ze 106. na 61. místo se 181 miliardami USD a růstem o více než 50 %. Technologická skupina Siemens je aktuálně na 88. místě se 148 miliardami USD. V předchozím roce byla společnost na 115. místě.

Pojišťovací gigant Allianz je na 131. místě s tržní kapitalizací 105 miliard EUR. V posledních letech se mnichovská pojišťovna postupně propracovává nahoru v žebříčku. V roce 2018 činila tržní kapitalizace k 31. prosinci ještě „jen“ 74,3 miliardy EUR.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Rok 2024 bude opět o něco zelenější


Tato částka dosáhla o rok později prozatímního maxima ve výši 91,1 miliardy EUR. V letech 2020 až 2022 se pohybovala mezi 80 a 85 miliardami EUR. Cena akcií Allianz k 31. prosinci 2023 činila 241,95 EUR. Ke stejnému datu v roce 2018 to bylo ještě 175,14 EUR. Tento vývoj také vedl dozorčí radu vedenou Michaelem Diekmannem k prodloužení mandátu 58letého generálního ředitele Olivera Bäteho ve funkci předsedy představenstva až do konání valné hromady v roce 2028.

Evropa pokulhává

Allianz v současné době snadno překonává prestižní skupiny, jako jsou automobilky Porsche (181. místo), BMW (233. místo) a Volkswagen (261. místo). Podle EY se celkový význam Evropy na světových akciových trzích v loňském roce mírně zvýšil, ale zůstává relativně nízký: v první stovce se na konci roku 2023 umístilo celkem 19 evropských společností, což je o tři více než na konci předchozího roku. Pro srovnání: v roce 2007, tedy ještě před světovou finanční krizí, sídlilo 46 ze 100 nejhodnotnějších společností světa v Evropě a pouze 32 v USA.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články