Změna sazeb o procento ovlivní za 30 let naspořenou částku o plus nebo minus 50 %


			Změna sazeb o procento ovlivní za 30 let naspořenou částku o plus nebo minus 50 %
5.4.2012 Pojistný trh

V rámci důchodové reformy dojde ke změnám v systému penzijního připojištění. V něm si lidé budou moci spořit nejen v transformovaných fondech (v nichž zůstávají stejné podmínky jako nyní), ale i ve fondech účastnických. V těch si lidé sice budou vybírat ze čtyř rozdílných investičních strategií, přijdou tím ale o garanci nezáporného zhodnocení a možnost výsluhové penze.

Současně s tím vznikne druhý pilíř důchodového systému. Pokud se pro něj někdo rozhodne, nebude mít už šanci z celého systému vystoupit. Po skončení spořicí fáze navíc nebude možné vybrat naspořené prostředky najednou. Účastník si zvolí mezi tím, zda mu bude vyplácena doživotní renta, nebo se naspořená částka propočítá na dvacet let penze.

„Spoření po dobu třiceti let , to je velmi dlouhá doba. Změna sazeb o pouhé 1 % může v konečném výsledku ovlivnit naspořenou částku o plus nebo minus 50 %,“ konstatoval tento týden na konferenci IIR, která se věnovala tématu důchodové reformy, RNDr. Vítězslav Babický, nezávislý odborník.

Když uvážíme, že 2 % vynaloží fondy na své fungování, znevýhodňuje to fondový systém, dodal s tím, že první pilíř je podle jeho názoru výhodnější.

Tomuto názoru však oponoval Ing. Tomáš Machanec z Ministerstva práce a sociálních věcí, který zdůraznil, že dnes už klesla nákladovost fondů po 1,5 %.

A jak se dívat v průběhu investování na turbulentní politický vývoj? Odpověď Vítězslava Babického je jednoduchá: sledovat něco takového nemá smysl. Zásadní je dívat se stále na vzdálený investiční horizont.

A jaké největší riziko hrozí penzijním fondům? „To největší riziko je, že se jim nepodaří získat povinných 50 000 klientů, konstatoval Babický. Ostatně toho se obává i Marta Gellová z AFIZ.

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

oprava dezinformace

Vít Suchý,  10. 4. 2012

Dovolím si upozornit autora (či autorku) DŠ článku na to, že žádný z nově koncipovaných penzijních fondů žádné doživotní důchody vyplácet nikomu nebude. Tento závazek příslušná důchodové legislativa přesouvá na bedra životních pojišťoven.

Možná by bylo potřeba informace o důchodové reformě sdělovat veřejnosti objektivně...¨

Penzijní fondy budou s prostředky (evtl. se státními příspěvky) hospodařit a budou je investovat.

Za to, co na konci jejich hospodaření bude na účtě klienta, si klient z u nějaké životní pojišťovny koupí doživotní penzi...

Super byznys pro fondy, bez závazku vůči klientům...

RSS