Bankovní rada ČNB jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu na 4,5 %


			Bankovní rada ČNB jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu na 4,5 %
1.8.2024 Spektrum

Bankovní rada na svém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25procentního bodu na 4,5 %. Ve stejném rozsahu snížila i ostatní základní sazby. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů bankovní rady. Přijaté rozhodnutí se opírá o novou makroekonomickou prognózu. Ta implikuje mírný pokles krátkodobých tržních úrokových sazeb.

Inflace se od začátku letošního roku pohybuje poblíž inflačního cíle 2 %. V únoru, březnu a červnu dokonce dosáhla přesně 2 %. V zemi tak byla obnovena cenová stabilita. ČNB začala v prosinci loňského roku opatrně snižovat úrokové sazby. Boj s inflací ale nekončí. Základní repo sazba postupně klesla ze 7 % na 4,5 %, tedy o 2,5procentního bodu, čímž byla zmírněna restrikce měnové politiky. Nastavení měnové politiky přesto zůstává přísné. Reálné úrokové sazby jsou kladné a tlumí úvěrovou aktivitu, a tudíž i tvorbu peněz v ekonomice, a následně inflaci.

Bankovní rada ČNB jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu na 4,5 1

Bankovní rada i nadále spatřuje v ekonomice určité proinflační tlaky. Jejich zesílení by znamenalo, že by se inflace v následujících čtvrtletích odpoutala trvaleji od cíle směrem k horní hranici tolerančního pásma. I proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a další snižování sazeb pečlivě zvažovat, případně k němu přistupovat velmi opatrně.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Nízkopříjmové skupiny zaplatí za chiméry zelených aktivistů


Na příštích jednáních bude bankovní rada vycházet z vyhodnocení nově dostupných dat a jejich implikací pro výhled inflace. Úvahy o nastavení sazeb se budou odvíjet zejména od vyhodnocení setrvalosti nízkoinflačního prostředí, vývoje kurzu koruny, působení fiskální politiky na ekonomiku, analýzy napětí na trhu práce, vývoje domácí i zahraniční poptávky a kroků klíčových zahraničních centrálních bank. Bankovní rada též bude vyhodnocovat transmisi snížení úrokových sazeb do úvěrové aktivity, cen aktiv a následně do reálné ekonomické aktivity.

Bankovní rada konstatuje, že proces snižování sazeb může být kdykoliv přerušen či zastaven na stále restriktivních úrovních spolu s tím, jak se úrokové sazby přibližují k neutrálním hodnotám. Bankovní rada potvrzuje své odhodlání pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: ČNB, YouTube

Ekonomický vývoj

HDP ve druhém kvartále vzrostl podle předběžného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,4 %. K meziročnímu růstu přispěla jak zahraniční poptávka, tak zejména spotřeba domácností. S poklesem inflace totiž dochází k obnovení růstu reálných příjmů domácností.

Ekonomika je ale podle našich analýz stále pod svým potenciálem a poptávka z domácí i zahraniční ekonomiky zůstává slabá. Proti jejímu výraznějšímu oživení působí zejména utlumená důvěra domácností a firem v ekonomický vývoj.

Napětí na trhu práce se mírně snižuje, ale nezaměstnanost zůstává nízká. Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí dosáhl 7 %. Z historického pohledu zůstává mírně zvýšený. Tento růst je prozatím absorbován ziskovými maržemi a nevyvolává další zvýšení cen. K materializaci rizika vzniku mzdově-inflační spirály tak zřejmě nedochází.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Dlouhodobá péče je problém. Komerční produkty situaci nevyřeší


Výhled

Prognóza sekce měnové předpokládá, že se inflace v následujících měsících bude pohybovat okolo 2 % a v závěru roku dočasně mírně vzroste vlivem efektu základny z loňského roku. Letos tak dosáhne v průměru 2,2 % a v příštím roce 2 %. Jádrová inflace bude nadále zvýšená. V letošním roce dosáhne v průměru 2,5 %, příští rok klesne na 2,3 %. HDP Česka podle prognózy letos vzroste o 1,2 % a v příštím roce ekonomický růst zrychlí na 2,8 %. Očekáváme, že postupně poroste zejména spotřeba domácností, jejíž úroveň je stále pod předcovidovou úrovní.

Rizika a nejistoty

Bankovní rada vyhodnotila rizika a nejistoty prognózy v souhrnu jako zhruba vyrovnaná. Rizikem ve směru vyšší inflace jsou zvýšené mzdové požadavky v soukromém i veřejném sektoru. Případný nadměrný růst celkových výdajů veřejného sektoru by vedl i k riziku inflačního působení státního rozpočtu. Dalším proinflačním rizikem je vyšší než předpokládaná setrvačnost růstu cen služeb a přerušení dezinflace u obchodovatelných statků, která doposud vyplývala zejména z odeznění problémů na straně nabídky. Na delším horizontu je proinflačním rizikem možné zrychlení tvorby peněz v ekonomice plynoucí z případného výrazného oživení úvěrové aktivity, a to zejména na realitním trhu. Naopak výrazným rizikem ve směru nižší inflace je zhoršení globální hospodářské aktivity a slabší výkon německé a potažmo české ekonomiky. Nejistotou výhledu zůstává budoucí nastavení zahraniční měnové politiky.


Mohlo by vás zajímat: Tři z deseti uživatelů elektrokoloběžek jezdí pod vlivem.  Čím dál vice bourají


„ČNB snížila úrokové sazby o 0,25 p.b., což bylo v souladu s očekáváním analytiků, trh však částečně počítal s možností poklesu sazeb o půl procentního bodu z důvodu nižší červnové inflace a slabých údajů z ekonomiky. Hlavní sazba ČNB se tak dostala na 4,5 %, kde byla naposledy v březnu roku 2022. Ačkoli červnová inflace poklesla nad očekávání a dostala se na 2% hranici, hlavními důvody byly zejména často rozkolísané položky jako potraviny, pohonné hmoty, či alkohol. nápoje, které mohou své protiinflační působení rychle otočit. Zároveň samotná inflace cen služeb setrvává zvýšená kolem 5 %. Právě z těchto důvodu se patrně bankovní rada rozhodla úrokové sazby snížit, ale již oproti předchozím krokům méně. Centrální bankéři také v minulosti několikrát zopakovali, že již budou preferovat tzv. jemné ladění měnové politiky na základě příchozích dat,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články