Brexit a Gibraltar. Zvoní pojišťovnám hrana?


			Brexit a Gibraltar. Zvoní pojišťovnám hrana?
19.4.2017 Spektrum, Zahraničí

V podstatě ihned po oznámení Spojeného království, že vystoupí z EU, vypukl spor o Gibraltar, který má plochu 6,7 km2 a patří od roku 1713 Britům. Nároky na tuto enklávu si činí znovu Španělsko. Spojené království se jí ovšem nehodlá vzdát. Hrozí ale nebezpečí, že Španělsko by mohlo vetovat část dohody EU se Spojeným královstvím. Podívejme se nyní blíže, jakou roli hraje na Gibraltaru pojišťovnictví.

Gibraltar má svoje politická i ekonomická specifika a zvláštnosti lze nalézt i v pojišťovnictví. V této enklávě působí vedle firem provozujících on-line sázky rozličné malé pojišťovny, zvláště kaptivní, které profitují z 10% daně z příjmů právnických osob. Enkláva je známa také „díky“ řadě úpadků pojišťoven a tím, že mnoho z nich je podkapitalizováno.

Naposledy dopadla špatně pojišťovna Enterprise Insurance, která vykazovala v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla 14 000 irských klientů. Nejvyšší soud Gibraltaru ji označil jako beznadějně insolventní. V roce 2012 vyhlásily úpadek také pojišťovny Hill a Lemma. Gibraltar je pokládán za centrum autopojištění pro Brity, neboť každé šesté britské auto je zde pojištěno. Problém spočívá v tom, že na základě riskantního upisování a často od počátku předstíraného kapitálového vybavení se stále znovu hroutí některé pojišťovny. Orgán dohledu – Gibraltar Financial Services Commission (Komise pro finanční služby Gibraltaru) – je proto již delší dobu vystaven kritice. 


Mohlo by vás zajímat: Solvency II v praxi. Jaké jsou německé zkušenosti?


Tato instituce vykonává dohled nad 61 pojišťovnami. Nelze ji však označit vzhledem k určité španělské citlivosti jako zcela svébytný orgán dohledu.  Není členem EIOPA a může v úředních záležitostech komunikovat s jinými orgány dohledu členských států EU pouze prostřednictvím britského poštovního doručovatele (UK Government Gibraltar Liaison Unit for EU Affairs), který příslušnou zprávu předá dále, aniž by se seznámil s jejím obsahem.  

Je jasné, že Brexit bude nepochybně znamenat definitivní konec nepřímo poskytnuté svobody usazování a svobody poskytování služeb pro společnosti usídlené na Gibraltaru. Brzy by mohl být minulostí případ, kdy pojišťovny usídlené na Gibraltaru, kontrolované pochybnými osobami, a jiné podkapitalizované pojišťovny sjednávají pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v jižní Itálii. V zásadě každá kaptivní pojišťovna si musí dobře rozmyslet, na které jistější místo přesune před březnem 2019 své sídlo. V úvahu připadá například Irsko, kde daň z příjmů právnických osob činí 12,5 %, tj. jen 2,5 % nad úrovní daně na Gibraltaru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články