Britské firmy opouští český trh


			Britské firmy opouští český trh
30.9.2019 Spektrum

Do konce října 2019, kdy by měla Velká Británie opustit Evropskou unii, zbývá zhruba šest týdnů. Podle dat poradenské společnosti Bisnode, která sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty, se zdá, že zájem britských podnikatelů o byznys v Čechách dále klesá. V ČR aktuálně podniká 4 694 firem s britskými vlastníky, což o 5 % méně než v roce 2018. Objem britského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem je ale na maximu.

„Britské firmy v České republice nejrychleji přibývaly těsně před a po referendu o brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení Velké Británie z Evropské unie.  Historického maxima bylo dosaženo v březnu loňského roku a od té doby počet firem s britskými vlastníky téměř kontinuálně klesá,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.


Mohlo by vás zajímat: Generali se spojí s Českou pojišťovnou. Vznikne největší pojišťovna v Česku!


„Na druhou stranu se ale od letošního března skokově zvýšil objem britského kapitálu upsaný v základním jmění. Příliv kapitálu o 11,6 miliardy korun obstarala změna vlastníka společnosti Liberty Ostrava (dříve NOVÁ HUŤ resp. ArcelorMittal Ostrava) z lucemburské ArcelorMittal S.A. na britskou LIBERTY OSTRAVA LIMITED. Nebýt této transakce, tak by došlo k odlivu kapitálu o necelou miliardu,“ dodává Petra Štěpánová.

Vývoj počtu českých firem s vlastníky z Velké Británie Zdroj Bisnode

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články