Ve třetím čtvrtletí letošního roku došlo k výraznějšímu ochlazení trhu, než se původně očekávalo. Počet transakcí klesl pod úroveň zaznamenanou ve druhém čtvrtletí roku 2020, tedy období pandemie. Nicméně v důsledku postupného sbližování cenových očekávání investorů a majitelů firem, posíleného obecnou cyklicitou trhu ke konci roku, předpovídá Deloitte M&A Index pro čtvrté letošní čtvrtletí mírný nárůst oznámených transakcí o 7,7 %, tedy na 2 624 uzavřených obchodů. Tento výsledek značí mírnou korekci negativních výsledků v předchozím čtvrtletí.
Mohlo by vás zajímat: Nová pravidla pro nefinanční reporting povinně od ledna 2024. Koho se to týká?
„Absorbování nové tržní reality a její zohlednění v rámci valuace společností. a tedy i očekávání majitelů firem – je až chronicky dlouhé. V tomto ohledu lze vývoj na trhu hodnotit negativně, jak na úrovni počtu a velikosti transakcí, tak v oblasti valuačních násobků,” vysvětluje Jan Brabec, partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.
„Současné tržní prostředí představuje značnou výzvu pro investory i majitele firem. Ti i nadále váhají, zda se odhodlat k prodeji za ceny nižší, než jaké byly na počátku roku 2022. S ohledem na měnící se situaci na trhu však existují pádné důvody, proč by měli strategičtí investoři akvizice zvážit,” říká Brabec a dodává, že jasným ukazatelem této příležitosti je klesající trajektorie tržních násobků EV/EBITDA, zejména pro strategické investory. Rekordní hodnota 18,2 v roce 2021 klesla na 17,5 v roce 2022 a ještě dále na 11,5 v roce 2023.
Naproti tomu tržní násobky investic na trhu Private Equity sice rovněž zaznamenaly výkyvy – posunuly se z 18,2 v roce 2021 na 21,6 v roce 2022 - avšak pokles na letošních 14,8 podtrhuje obecný posun směrem k finančním transakcím. „Pro společnosti a investory, kteří jsou schopni tyto trendy dekódovat, je situace jasná. Pokles trhu je příležitostí pro aktivity v oblasti M&A, neboť společnosti mohou využít současného vývoje ke konsolidaci, diverzifikaci a rozšíření svého portfolia, a to vše při optimalizaci nákladů,” říká Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.
Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Česko získává možnost danit zisky velkých nadnárodních firem
Podle nejnovějších údajů klesla inflace v eurozóně na dvouleté minimum, zatímco Evropská centrální banka zvýšila sazby na nejvyšší úroveň od roku 2008 a naznačila, že se sazby blíží svému vrcholu. „Dodavatelské řetězce se do značné míry uzdravily a PE společnosti stále drží rekordní množství 'dry powder'. Tyto pozitivní faktory mohou přispět ke zvýšení důvěry investorů a strategických hráčů, zejména pokud jde o rozšíření jejich aktivit v oblasti fúzí a akvizic. Trhy proto i nadále zůstávají způsobilé k postupnému oživení,” je přesvědčen Linhart.
„Trh je ovlivňován řadou negativních vlivů, zejména inflací, úrokovými sazbami i geopolitickou nejistotou. Celá řada firem se tak zaměřuje na snižování nákladů a finanční odolnost. Třetí kvartál letošního roku byl v oblasti fúzí a akvizic pomalejší, ale vzhledem k několika aktuálním pozitivním faktorům existuje potenciál na oživení trhu v posledním čtvrtletí letošního roku. Deloitte M&A Index proto do dalších měsíců předpovídá růst, což vnímám jako záblesk optimismu v této nejisté době," dodává Miroslav Linhart k výhledu do budoucna.
Komentáře
Přidat komentář