Důvěra v ekonomiku dál klesá


			Důvěra v ekonomiku dál klesá
26.9.2022 Spektrum

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání se srpnem snížil o 4,0 bodu na hodnotu 90,1, při stejném vývoji obou svých složek. Indikátor důvěry podnikatelů se, podobně jako souhrnný indikátor, snížil o 4,0 bodu na hodnotu 93,6, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 4,4 bodu na hodnotu 72,7, nejnižší od počátku sledování. Ve srovnání se zářím 2021 jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a spotřebitelský indikátor na nižší úrovni.

Mezi podnikateli v průmyslu se důvěra v ekonomiku počtvrté v řadě snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 3,3 bodu na hodnotu 93,6. Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou celkovou poptávku se meziměsíčně nezměnil, zároveň výrazně vzrostl počet respondentů, kteří hůře hodnotí vývoj zahraniční poptávky. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se propadl. Stav zásob hotových výrobků se oproti srpnu snížil. Počet respondentů očekávajících v příštích třech měsících růst prodejních cen se meziměsíčně snížil, pořád ale setrvává na vysoko nadprůměrných hodnotách. Podíl podnikatelů očekávajících zhoršení své celkové ekonomické situace v horizontu příštích tří i šesti měsíců se oproti srpnu zvýšil. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v průmyslu vyšší. 


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 v Česku dle oPojištění.cz


Důvěra v ekonomiku dál klesá 1

Důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se oproti srpnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,2 bodu na hodnotu 111,4. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se mírně zvýšil. Podnikatelé ale očekávají pro období příštích tří měsíců růst stávajícího počtu zaměstnanců. Navíc ve srovnání s minulým měsícem se výrazně snížil počet respondentů očekávajících další růst cen stavebních prací. Očekávání pokračujícího růstu cen jsou ale přesto pořád vysoko nadprůměrná. Meziročně je důvěra podnikatelů ve stavebnictví vyšší.

Důvěru podnikatelů v posledních měsících výrazně ovlivňuje nejistota z dalšího ekonomického vývoje. Téměř po roce v průmyslu převážil podíl podniků, které očekávají snížení své výrobní činnosti v období následujících tří měsíců. Pokles poptávky očekávají také podnikatelé ve stavebnictví a stále větší část podnikatelů ve službách. To spolu s klesající důvěrou v odvětví obchodu koresponduje se zřetelně negativním sentimentem spotřebitelů, který se v září dostal na nejnižší úroveň v historii zjišťování,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

V odvětví obchodu se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,5 bodu na hodnotu 92,7. Podíl podnikatelů pozitivně hodnotících celkovou ekonomickou situaci se v září mírně snížil. Stav zásob zboží na skladech vzrostl. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří i šesti měsíců se oproti srpnu nezměnil. Ukazatel očekávaného růstu cen se meziměsíčně mírně snížil, pořád ale zůstává vysoko nad dlouhodobým průměrem. Oproti září 2021 je důvěra v obchodě nižší.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Ziskovost bank není mimořádná. Pouze se vrací rychle do normálu


Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. finančního sektoru) se snížila. Indikátor důvěry poklesl o 5,3 bodu na hodnotu 92,0. Podíl podnikatelů pozitivně hodnotících svou současnou poptávku po službách se snížil již pátý měsíc v řadě. Navíc podnikatelé ve službách očekávají i pokles poptávky v příštích třech měsících. Meziměsíčně se výrazně snížil počet podnikatelů pozitivně hodnotících svou současnou celkovou ekonomickou situaci. Počet podnikatelů očekávajících další růst cen v období následujících tří měsíců se oproti srpnu snížil, podobně jako v ostatních odvětvích se však stále drží na vysoce nadprůměrných hodnotách. Meziročně je důvěra ve vybraných službách nižší.


Mohlo by vás zajímat: Devizové trhy v éře FinTechu


Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku snížila. Indikátor důvěry poklesl o 4,4 bodu na hodnotu 72,7. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace se zvýšil. Přibližně 30 % dotazovaných domácností uvádí, že obtížně vystačí se svými finančními prostředky. Ve srovnání se srpnem se mírně snížil počet respondentů hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s obdobím předchozích dvanácti měsíců. Počet spotřebitelů, kteří se domnívají, že v období příštích dvanácti měsíců nebude vhodná doba k pořizování velkých nákupů, se výrazně zvýšil. Meziměsíčně se výrazně zvýšil i počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen a zvýšení nezaměstnanosti. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů výrazně nižší.

„Pesimismus spotřebitelů v září výrazně posílil. Meziměsíčně vzrostl počet respondentů obávajících se v příštích dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace, své vlastní finanční situace, zvýšení nezaměstnanosti i dalšího růstu cen. Téměř třetina domácností navíc uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články