„Vysoká míra inflace nadále zůstává hlavní hrozbou, kvůli inflaci a obecně negativním ekonomickým výhledům zůstávají investoři hodně opatrní. Investoři své investice odkládali, protože zdroje výrazně zdražily a řada firem se potýkala s poklesem poptávky či dokonce existenčními problémy. Tento efekt jsme viděli nejen na globální úrovni, ale také na českém trhu. Zároveň je ale vidět, že obavy z vysoké inflace poměrně rychle odeznívají. V příštím roce by v globálním měřítku už neměla představovat zásadní problém, což mimo jiné povede k nárůstu nových investičních příležitostí,“ říká Jan Hadrava, ředitel fúzí a akvizic PwC Česká republika.
Mohlo by vás zajímat: Nejvíce nehod v České republice se stane v Praze
Dopady inflace na provoz firem přesto i nadále představují hlavní hrozbu pro 46 % velkých globálních investorů, loni to bylo 67 %. S tím spojené obavy z makroekonomického vývoje trápí 39 % investorů oproti loňským 62 %. „Negativní dopady včetně jen velmi postupného oživování jednotlivých ekonomik nebo přetrvávajících obav z geopolitických konfliktů ale v myslích investorů stále zůstanou. Větší obavy než z inflace teď ale budou mít investoři z recese a z pomalého oživování ekonomiky,“ dodal Jan Hadrava.
Do popředí hlavních rizik se tak v letošním roce dostávají i témata v posledních letech upozaděná, jako je např. klimatická krize a další sociální aspekty podnikání. Zatímco loni se o dopad změny klimatu na případně financované společnosti zajímalo 22 procent investorů, letos je to už 32 procent. „Přibližně u třetiny transakcí v regionu střední a východní Evropy se na přání investorů provádí ESG due diligence, tedy hloubková prověrka, která zkoumá jak vliv firmy na životní prostředí
a společnost, tak i obráceně - nakolik je budoucnost podnikání ohrožena například právě klimatickou změnou,“ připomněl Jan Brázda, partner PwC Česká republika pro udržitelnost.
I sociální otázky tak při rozhodování investorů o umístění své investice hrají stále větší roli, tři čtvrtiny investorů připouštějí, že je to jeden z důležitých faktorů. Zároveň přiznávají, že v tomto směru budou v budoucnosti potřebovat ještě více informací a detailnější monitoring.
Mohlo by vás zajímat: V čele AČPM pokračuje Ivan Špirakus
Velký důraz přitom investoři v oblasti ESG kladou právě na kvalitu sdílených informací. Plných 94 % investorů se totiž domnívá, že korporátní reportingy minimálně v některých částech vedou ke zkreslování informací, například tzv. greenwashingu. Do budoucna proto bude hrát ještě větší roli jednotný reportingový model využívající připravované regulace a standardy. „Obava z greenwashingu je zejména ve finančním a bankovním světě hodně přítomná. Důraz na ESG posiluje také kombinace nastupující regulace a vlastních závazků fondů investovat do udržitelných aktiv,” dodal Jan Brázda.
Stále více se investoři zajímají i o to, jak firmy využívají umělou inteligenci a další rozvíjející se technologie. Pro 61 % investorů je rychlý nárůst AI důležitým faktorem. Domnívají se, že technologická změna se nejspíš stane v nejbližších třech letech klíčovým tématem, který ovlivní to, jak úspěšně budou firmy budovat svou hodnotu. Zajímají se proto, jakým způsobem firmy využívají umělou inteligenci, a to včetně řešení jejích potenciálních rizik. „Právě obavy z bezpečnosti, nedostatečně fungující procesy, ale i obavy ze šíření dezinformací, patří mezi největší hrozby vyššího využívání umělé inteligence,“ uzavřel Jan Hadrava, ředitel fúzí a akvizic PwC Česká republika.
O Global Investors Survey
Global Investors Survey 2023 zahrnuje odpovědi investorů a portfolio manažerů ze 30 zemí světa. Firmy, které se dotazníku zúčastnily, spravují majetek v hodnotě od méně než půl miliardy dolarů až po více než trilion USD, dvě třetiny zúčastněných jsou ze společností, které spravují majetek v hodnotě přes miliardu dolarů.
Komentáře
Přidat komentář