Sloupek Kateřiny Lhotské: Do důchodu se půjde dřív


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Do důchodu se půjde dřív
22.1.2018 Komentáře

Věk odchodu do důchodu bude postupně růst až do roku 2030. Pak by se měl zastavit na 65 letech, přičemž bude stejný pro muže i pro ženy. Nicméně to nemá být setrvalý stav. Bude pravidelně přehodnocován, přičemž pro určení jeho výše má platit nové pravidlo, že každý člověk by měl v důchodu strávit průměrně čtvrtinu života.

Přehodnocování věku odchodu do důchodu se má provádět jednou za pět let. Vždy když bude letopočet končit číslicí 4 nebo 9. Má se týkat jen lidí, kterým bude v dané době chybět do stanoveného důchodového věku 15 a více let. Hned příští rok si tak budeme moci vyzkoušet, jak to bude fungovat v praxi. Vloni byl střední věk dožití u žen 82,1 roku a u mužů 76,2 roku. Pokud tedy má člověk strávit v penzi čtvrtinu života, měly by ženy odcházet do důchodu ve věku 61,5 roku a muži v 57 letech.

Co to bude znamenat? Že muž narozený v roce 1965 půjde do penze v roce 2030 a jeho manželka narozená v roce 1969 ani ne rok po něm. A pokud bude mít kamarády narozené ve stejném roce, jako jeho žena, tak ti si tou dobou budou penze už čtyři roky užívat. Alespoň tedy pokud bychom brali prohlášení o prožití čtvrtiny života v důchodu skutečně vážně.


Mohlo by vás zajímat: Tragický požár pražského hotelu. Čtyři lidé zemřeli


Pojďme se na to ale podívat obráceně. Kolika let bychom se museli průměrně dožít, aby byla podmínka čtvrtiny života v důchodu splněna za předpokladu, že do něj člověk odejde v 65 letech? Vychází to zhruba na 87 let, přičemž to je průměrná hodnota platná pro muže a ženy dohromady. Vzhledem k tomu, že se k tomuto číslu v současnosti neblíží ani průměrný věk dožití žen, tak je to opravdová „čelenč“ pro odborníky zabývající se prodlužováním lidského života.

Ať je to jakkoliv, tak v obou případech (ať už zkrátíme produktivní věk, nebo kdybychom teoreticky dokázali lidský věk prodloužit) jsou tyto návrhy vážným zásahem do systému financování penzí. Vzhledem k mnohaletým opakujícím se hlubokým schodkům důchodového účtu (vystřídanými občasnými mírnými přebytky v letech hospodářské konjunktury) by se dalo říci dokonce ranou z milosti.


Mohlo by vás zajímat: Allianz vloni odhalila podvody za 311 milionů korun


A znamenalo by to i pořádnou díru do rozpočtu na zdravotní péči, potažmo do rozpočtu jako takového. Jednak bude doslova vysáván financováním důchodového účtu, a jednak člověk mimo produktivní věk těch daní zase tolik neodvede. Jak tyto díry zalátat, není jasné a autoři této vzletné myšlenky se tím ani nezabývají. Jejich přístup k této věci tak trochu připomíná ono okřídlené „po nás potopa“.

I když možná jen maluji čerta na zeď. Před necelým rokem jsme se přeci dozvěděli, že náš důchodový systém je udržitelný a je bez jakýchkoliv zásadních výkyvů schopen přečkat staletí. A vyžaduje jen drobné parametrické změny. Autorem tohoto závěru není nikdo jiný než vládní analytický tým, vedený expertem na finanční zdroje Vladimírem Špidlou.

A tak nezbývá než poblahopřát těm, co se narodili v roce 1969. Mužům tohoto ročníku totiž chybí do penze už jen 8 let, ženám roků 12. Ale ať se raději neradují předčasně. Co kdyby se příští rok ukázalo, že autoři pravidla „čtvrtina života v důchodu“ jenom neumí zlomky…

 

Kateřina Lhotská

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články