Sloupek Kateřiny Lhotské: Koronaohleduplnost a koronahyenismus


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Koronaohleduplnost a koronahyenismus

Jako každá krize, tak i ta současná koronavirová odhaluje charaktery. Vedle lidí, kteří ochotně a nezištně pomáhají se tak projevují i ti, kteří chyběli, když Bůh rozdával slušnost. Zato si šli dvakrát, když se přidělovala ničemnost.

Poprvé se tito lidé odkopali ve chvíli, kdy se objevila nákaza v Číně a u nás se začala šířit první vlna paniky. V jejím důsledku vzali Češi lékárny a prodejny zdravotnických potřeb útokem a vykoupili respirátory a roušky. Jejich cena tak zákonitě vystřelila raketově vzhůru až k nemravným hodnotám v řádu tisícikorun. Pokud někdo namítne, že je to praktická ukázka platnosti zákona nabídky a poptávky a v tržní ekonomice je to normální, tak má v teoretické rovině nepochybně pravdu. Ale on je přeci jen rozdíl, pokud jsou tímto způsobem vyšroubované ceny za něco, co prostě lidé potřebují, aby nenakazili sebe nebo druhé, a třeba novým modelem mobilu, kde člověk zaplatí dobrovolně nekřesťanské prachy jen kvůli tomu, aby mohl machrovat před ostatními. To první je hyenismus, to druhé rozmařilost.


Mohlo by vás zajímat: Profesoři z Bulovky ke koronaviru: Trvalá imunita není vůbec jistá!


Osobně mi připadá také jako velmi nevhodné si za stávající situace přihřívat politickou polívčičku a kritizovat vládu za to, co dělá, respektive že nedělá něco jiného. Jistě, udělala celou řadu bot, a určitě by ve světle informací známých dnes udělala včera něco jinak. Ovšem vývoje byl, je a nejspíš ještě i bude velmi překotný a je třeba reagovat operativně. Navíc za situace, se kterou nemá nikdo praktické zkušenosti, protože podobná epidemie (respektive ještě horší) tu byla naposledy před sto lety. Proto slouží ke cti opozičním politikům, že těm vládním neokopávají kotníky a nechávají je věci řešit. Však ono těch příležitostí, kdy se bude na světlo boží vytahovat to, kdo si jak namastil kapsu na rouškách, bude až až poté, co se všechno přežene a život se vrátí k normálu. Přesto si to občas někdo neodpustí. Teď jsou však na pořadu dne důležitější věci.

Ovšem vítězem hitparády koronahyenismu nejsou ani předražené respirátory, ani politikaření, ale to, jak se někteří vyjadřují vůči lidem, kteří jsou koronavirovou infekcí ohrožení nejvíce. Tedy vůči seniorům. Jde o opakovaná „uklidňující“ vyjádření v některých článcích a (především) v internetových diskuzích, že na Covid-19 umírají především lidé nad 80 let nebo chronicky nemocní. Nejde o jejich obsah. Ten je nejspíš bohužel pravdivý. Ale ta forma... Přímo z toho totiž čiší sdělení ve smyslu „nemějte obavu, protože umírají především ti, na kterých už nezáleží“. Zkrátka hnus. Pomiňme fakt, že i ten, kdo má do tohoto věku zatím daleko, má často někoho blízkého (rodiče, prarodiče, ...), kdo do této kategorie patří. A tak mu taková „uklidňující“ vyhlášení zrovna dvakrát klidu nepřidají. Ale hlavně jde o neuvěřitelně bezcitné výroky a další z projevů mezigenerační nenávisti zakořeněné v naší společnosti. Zapadá tak do konceptu vnímání starších lidí jako těch, kteří jsou pro společnost přítěží, můžou za globální změnu klimatu, zkazili mladým budoucnost a k tomu ještě volí „špatně“.


Mohlo by vás zajímat: 2019: Munich Re reportuje zisk 2,7 mld. EUR. Swiss Re 727 mil. EUR


Před nedávnem jsem se v tomto duchu vyjádřila na svém blogu, a přestože jsem na občasné neurvalé reakce některých diskutujících zvyklá, tentokrát mi jeden z nich doslova vyrazil dech:

LhotskáAle abych dnes nekončila takto ošklivě… Naštěstí je vedle takovýchto lidí celá řada těch, kteří pomáhají. Formy jsou různé – někdo se třeba snaží nevystavovat seniory zbytečnému riziku a zajišťuje jim nákupy, někdy pomůže jen obyčejný zájem o jejich potřeby a pocity, jiní šijí roušky. A tak jestli je na koronavirové infekci něco pozitivního, je to zjištění, že když jde do tuhého, tak si jsou lidé schopni navzájem pomáhat. Obdobně jako to bylo například při povodních. I tenkrát se mezi námi sice vyskytly lidské hyeny, které se neštítily zneužít vzniklé situace ke svému prospěchu. Ale těch, co pomáhali, bylo násobně víc. Stejně jako dnes…

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Děkuji

Eva Gmentová,  25. 3. 2020

Katko, děkuji za to, že jsi pojmenovala velmi trefně, jako vždy, co mě v této nelehké době zaráží nejvíc... Ale co naplat, vždy bude slyšet ten vlk, kterého lidi v sobě krmí. Ještě že je karma zdarma

RSS

Související články