Sloupek Kateřiny Lhotské: Lednové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Lednové ozvěny

Člověk si ještě ani nestačil zvyknout na to, že má při psaní data uvádět jiný rok, a jeho první měsíc je pryč. A zatímco se většina z nás po vánočních a novoročních svátcích dostávala do obvyklého tempa jen pozvolna, pro někoho začal tento rok docela zhurta.

To platí třeba o lékařích, kteří v případě pracovní neschopnosti pacienta přestali vyplňovat papírové neschopenky a začali to dělat elektronicky. Spustil se totiž projekt eNeschopenky. Pro nemocné je to nepochybně úleva, protože alespoň nemusí běhat s papírem k zaměstnavateli a od lékaře míří rovnou do postele. Ovšem v ordinacích se tento projekt rozbíhal jen ztuha. Podobně jako před časem eRecepty. Je zajímavé, že spouštění digitalizačních projektů ve zdravotnictví takhle nedrhne. Jsou snad tak špatně připravené, nebo je problém v určité konzervativnosti části lékařské veřejnosti?

Po nějaké době vystrčili opět růžky „Podvedení klienti“. Respektive ti, kteří se vydávají za obhájce jejich práv. Nebo spíše za „domnělé“ obhájce „domnělých“ práv. Tentokrát si vyšlápli na ČNB kvůli tomu, že nezatrhla fúzi České pojišťovny a Generali. Ani v tomto případě si přitom neodpustili neuvěřitelně účelovou a zavádějící argumentaci. Je zkrátka vidět, že jejich mluvčí pan Chvojka má bohaté zkušenosti z politického marketingu, kde jsou manipulace a demagogie základními dovednostmi. Co však platí na veřejnost, nezafungovalo na ČNB. Ta je totiž poslala i s jejich stížností k šípku.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k výsledkům roku 2019: Trh meziročně rostl o 5,7 %


NKÚ konstatoval, že prý v Česku nemáme účinná daňová opatření, která by přispívala k ochraně klimatu. Údajně nenapomáhají k ekologizaci dopravy a dalších aktivit, nebo nelze jejich účinnost prokázat. Hmm… Zajímalo by mne, odkud NKÚ ví, jaká daňová opatření k ochraně klimatu přispívají a jaká nikoliv. Vždyť v tom nemají jasno ani ti, kteří se klimatem a jeho procesy zabývají na plný úvazek. Nebylo by v tom případě lepší, kdyby NKÚ raději kontroloval ministerstva, zda mají v pořádku faktury, a jestli se jim neztrácejí prachy, a vykašlal se na ekologický aktivismus? Nebo se jeho úřednici jednoho krásného dne kvůli „neekologické daňové legislativě“ také přilepí na magistrálu?

Insurance Europe (IE) požaduje zlepšení regulace pojišťovnictví. Dokonce za tímto účelem vydala publikaci pod názvem „Tvoření regulace EU pro pojišťovnictví, která je funkční a ve prospěch spotřebitelů“. Hned v jejím úvodu narazí čtenář na praktickou ukázku dovednosti „Jak nic neříct a nikoho si nerozházet.“ Začíná totiž servilně: „IE konstatuje, že pojišťovnictví rozhodně podporuje vysoce kvalitní regulaci, jež chrání spotřebitele a pomáhá jim nakoupit si správné pojistné produkty“. Pak ale přizná, že je to vlastně na houby: „… pravidla EU pro finanční služby nenaplňují vždy cíl podpořit spotřebitele a že stávající regulatorní procesy nevedou vždy k dobrým výsledkům“.  A přidá další dávku servility: „IE považuje za povzbudivé, že tyto problémy v regulaci uznává i nová Evropská komise“. Aha… Takže obsah sdělení je tento: „Ono je to sice super, ale vlastně na prd. Ještě, že je tu nová Evropská komise, která všechno zachrání. Aleluja!“


Mohlo by vás zajímat: Nové právní akty EU k pojišťovnictví


A ještě pravidelný historický seriál. Právě před 100 lety, v lednu 1920, naší zemi definitivně připadlo na základě Versaillské smlouvy Hlučínsko. A bylo to naposledy, co se naše území rozrostlo. Od té doby jsme totiž zaznamenávali už jen ztráty. 1938 – Sudety, Těšínsko, jižní a východní Slovensko a část Podkarpatské Rusi. 1939 – zbytek Slovenska a Podkarpatské Rusi. 1945 – po krátkém znovuzískání definitivně Podkarpatská Rus a nakonec 1993 – Slovensko. Takže nám zbývá už jen Česko…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft.

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články