Sloupek Kateřiny Lhotské: Vývoj trhu v roce 2018? Opatrný optimizmus


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Vývoj trhu v roce 2018? Opatrný optimizmus

Česká asociace pojišťoven zveřejnila výsledky vývoje pojistného trhu za rok 2018. Jde o tzv. redukovaný trh, ve kterém je každá koruna předepsaná na jednorázy počítána jako deseťák. Pojďme se ale ve zkratce zamyslet nad výsledky pohledem neredukovaným, kdy se každá korunu počítá stejně. Z logiky věci plyne, že rozdíly oproti ČAP jsou ve výsledcích za celý trh a za životní pojištění. Na neživot odlišnost metodik vliv nemá.

Podle neredukovaného hodnocení vloni pojistný trh rostl o 3,1 %, když celkový objem předepsaného pojistného přesáhl 138,2 miliardy korun. Jde o něco rychlejší růst než v roce 2017, kdy činil zhruba 1,7 %. Vypadá to docela optimisticky, ovšem celkový obrázek hodně „kazí“ životní pojištění, které jako celek o zhruba 3 % kleslo, když se v něm předepsalo 52,8 miliardy korun pojistného.

„Viníkem“ tohoto poklesu jsou, jako ostatně už několikátý rok po sobě, jednorázy, kterých ubylo téměř o pětinu, a tak celkový trend v životě nezachránilo ani běžně placené pojistné nesměle rostoucí o 1,1 %. Docela nepříjemné je také to, že postupně ubývá smluv ve kmeni. Loni jejich počet klesl skoro o 90 tisíc. A ubývá i nově uzavřených smluv. V životě to zkrátka nějak nejde.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Pojistný trh meziročně narostl o 6 miliard korun!


Trh tak zachraňuje neživot. Ten povyskočil o 7,2 %, když bylo předepsáno téměř 85,4 miliardy korun pojistného. Celkově to nevypadá úplně špatně. Ovšem jak už to u těch „celkových pohledů“ bývá, ďábel je skryt v detailech. V případě neživota je tímto „detailem“ pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nebo chcete-li povinné ručení.

To sice zaznamenalo optický růst o 6,8 %, což je dokonce víc, než činí změna počtu pojištěných vozidel (o 3,9 %). Ovšem vadou na kráse je, že o něco rychleji rostly škody – přibližně o 7 %. Takže je to stejné, jako kdyby pekař pečící chleba za 33 korun a prodávající ho za 30 křepčil radostí z toho, že ho prodal o 7 % víc. A přitom by mu nedošlo, že si tím jen vyrobil o 7 % větší problém.

ČAP 2018 výsledky 1

Slušně rostlo havarijní pojištění – zhruba o 10 %. Pozitivní zabarvení této informace ale trochu bledne při zjištění, že obdobným tempem rostl i počet smluv. Ale mohlo být i hůř. Byly roky, kdy tempo růstu pojistného za tempem růstu počtu smluv zaostávalo, nebo když celkový objem pojistného dokonce o několik procent ročně klesal. V porovnání s tím to bylo vloni vlastně takové malé vítězství.


Mohlo by vás zajímat: Přikryl a Čechová: Co přináší revize motorové směrnice?


Slušné tempo růstu drží podnikatelské pojištění, které rostlo téměř o 5 %. Je to dáváno do souvislosti s příznivým vývojem celé ekonomiky. Osobně bych této spojitosti velkou váhu nedávala. Pamětníci si jistě vzpomenou na nástup krize před zhruba 10 lety. Podle teorie „souvislosti s hospodářským vývojem“ mělo podnikatelské pojištění uvadat. A ejhle – opak byl pravdou.V roce 2008 rostlo skoro o 3 %, o rok později růst překonal dokonce 5 % (tedy stejný jako vloni) a až teprve pak došlo ke stagnaci přerušené v roce 2013 mírným poklesem. Tedy v době, kdy se naopak hospodářství začalo vzpamatovávat. Nějak nám ta „souvislost s hospodářským vývojem“ pokulhává… *

Celkově to vloni z pohledu vývoje trhu nedopadlo úplně špatně. Ale o tom, jaký ten loňský „pojistný rok“ doopravdy byl, si budeme moci udělat obrázek až ve chvíli, kdy začnou zveřejňovat své hospodářské výsledky jednotlivé pojišťovny. Respektive až je zveřejní konsolidovaně ČNB. I když s těmito čísly opatrně. Už se totiž stalo i to, že někde v tramtárii zahučela jedna pojišťovna několika miliardami, a podle agregovaných čísel ČNB vypadal celý pojistný trh jako zralý na ručník.

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny

Když jsem psala o opatrném optimismu z vývoje trhu, tak jsem nevzala do úvahy fakt, že byl možná mírně ovlivněn převzetím pojistného kmene AIG pojišťovny (nečlena ČAP) pojišťovnou Colonnade (členem ČAP). Bohužel z dostupných údajů nelze poznat ani to, kdy přesně k tomuto převodu došlo (podle některých indicií už v roce 2017, ale je otázkou, zda šlo jen o převzetí faktické, nebo i formální), ani jaký objem ročního pojistného to vlastně obnáší. Pokud by k formálnímu převodu došlo až v roce 2018, tak by to samozřejmě mělo vliv jak na výsledek celého trhu, tak i trhu v neživotě a také na vývoj v pojištění podnikatelů. Jak by ovšem byl velký, nelze bez přesnějších údajů ani odhadovat. A tak ani nevíme, jestli nám výsledky za rok 2018 mohou vlévat do žil optimismus opatrný, nebo o něco opatrnější.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články