Mám obavu, že obyvatelé Česka si v kontextu vládního projednávání tohoto strategického dokumentu znovu potvrdí, že integrační uskupení EU definitivně rezignovalo na svůj cíl, který byl uveden v původních zakládacích listinách. Prvotně totiž EU chtěla zvyšovat životní úroveň členů a významně rozvíjet svou konkurenceschopnost. Bohužel opak je skutkem. V aktuálních intencích různých zelených balíčků se bude životní úroveň obyvatel a schopnost konkurence celého evsropského uskupení bezesporu snižovat.
Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Situace kolem pojištění cizinců byla extrémně nepříjemná a emoční
Tempem dekarbonizace životního prostředí v intencích zelených balíčků se má EU dostat do čela zelené vlny. Jejím důsledkem bude potlačení až zánik zdrojů „nečisté“ energie. To bude ve výsledku znamenat pokračování zdivočelého energetického trhu a také trhu emisních povolenek… je-li pro tyto děje ještě vhodné použít slovo „trh“! Negativní dopady budou v produktivitě průmyslu i zemědělství. Ostatně své mínění zemědělci ohledně vývoje konkurenceschopnosti vyjádřili v průběhu tohoto roku velmi srozumitelně.
Ekonom Nassim Nicholas Taleb v knize „Nasadit vlastní kůži“ řeší téma snížené ochoty aktivistů všeho druhu vkládat do hry svou vlastní kůži na podporu svých ideálů. Je velmi důležité si uvědomit, že důsledky překotné aktivistické snahy o dekarbonizaci jsou totiž bez skrupulí přenášeny na spotřebitele, a to s fatálními důsledky pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.
V těchto souvislostech vyvstává důležitá sociální otázka, kam až může zajít dekarbonizační zvyšování nákladů pro životní úroveň obyvatel… Na toto téma jsem zatím žádnou relevantní ekonomickou analýzu a ani vyjádření politiků k zásadnímu posunu cílů fungování integračního uskupení nečetl.
Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Zisk použije PVZP k navýšení kapitálu. Solventnost není problém
O to více mne mrzí, že tradičně apolitičtí bankéři a pojistitelé netržními nástroji zasahují do tržní spontaneity a financují , potažmo pojišťují projekty, které mají „dobrozdání s cejchem ESG.“
Komentáře
Přidat komentářChiméry?
Problémy, které ESG pokrývá se dají jen stěží nazvat chimérou. Svět kolem nás čelí celé řadě rizik, které způsobila právě idea nekonečného navyšování životní úrovně a nekonečný ekonomický růst, naprosto ignorující životní prostředí. Firmám nevadilo vozit zboží kvůli úspoře několika centům přes doslova celou planetu a nízkopříjmovým skupinám nevadilo toto zboží nakupovat. Výsledek je katastrofický stav environmentu, ať již řešíme globální oteplování, problém se sladkou vodou, znečištění oceánů atd. atd. Očekával bych, že pan profesor si před psaním komentářů o dané problematice zjistí hlubší informace, než bude označovat ESG chimérou a spojovat jeho myšlenku pouze se zelenými aktivisty. Je to problém, ke kterému je potřeba se postavit čelem a respektovat ho, nikoliv zavírat oči a dělat, že neexistuje.