Jaroslav Daňhel: Uplynulý rok byl nejsložitější v polistopadové historii


			Jaroslav Daňhel: Uplynulý rok byl nejsložitější v polistopadové historii
10.1.2023 Pojistný trh

Pandemie covidu plynule přešla ve válečnou, energetickou a inflační krizi. Jak tyto negativní faktory ovlivní oblast nejen tuzemského pojišťovnictví? V dnešním zamyšlení představí své postřehy profesor Vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel.

Uplynulý rok byl pro naši společnost asi nejsložitější v polistopadové historii. Dlouhodobé nerespektování tržních zákonitostí a snaha o direktivní řešení disproporcí v ekonomice vyústilo v minulém roce do prohloubení dílčích strukturálních nerovnovah takového druhu, že napravení jejich důsledků bude velmi bolestivé a bude dlouho trvat.

Vzpomeňme stručně, jak se nerovnováhy od druhé poloviny první dekády postupně vytvářely: finanční krize, jejíž hlavní příčinou byla masová nadspotřeba ve vyspělých ekonomikách a svým rozměrem ohrožující v druhé polovině první dekády celý světový finanční systém, byla na poslední chvíli vyřešena masivní fiskalizací ztrát veřejnými financemi, čímž byl založen dlouhodobý přebytek likvidity. Ten byl postupně dále katalyzován kvantitativním uvolňováním, zjednodušeně řečeno tištěním peněz cedulovými bankami.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců 2022: Žhavá čísla


Další nepříznivý vývoj byl ovlivněn covidovou pandemií a dalším růstem deficifů veřejných financí. Zadlužování národních ekonomik pokračovalo takovým tempem, že napříště už řešení fiskalizací ztrát ze státních rozpočtů u další podobné krize by již nebylo možné. Růst deficitů veřejných financí ve vyspělých ekonomikách možno považovat za určitou politickou vzpouru proti tradiční ekonomické vědě a principům ekonomického myšlení obecným přijetím nárokové doktríny v uvažování soudobé společnosti, znamenající ve svém důsledku popření vazby mezi výkonem a nárokem, zásluhou a odměnou. Určitou vinu na tom má i ekonomická teorie, která zatím marně hledá recept na permanentní rozevírání příjmové polarity mezi bohatými a chudými.


Mohlo by vás zajímat: Nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem jsou jižní Morava a Plzeňsko


V posledních létech k negativnímu turbulentnímu vývoji přispěla covidová pandemie, rostoucí geopolitické napětí a také uspěchaná dekarbonizační snaha o zezelenání energie, jejíž zdroje jsou sice „udržitelné“, ale také nestabilní a elektřinu zatím nelze skladovat. Z této skutečnosti pramenící disproporce, způsobující volatilitu disponibilních energetických kapacit v reálném čase, vychýlila během roku trh do absurdních poloh, zcela mimo základní ekonomické poučky o ceně založené na výrobních nákladech a přiměřené ziskové přirážce. Evropská unie se Green dealem postavila do čela těchto snah přesto, že tímto krokem musela zcela vědomě rezignovat na opakovaně v zakládacích listinách EU deklarovaný růst životní úrovně obyvatel uskupení. Osobně jsem byl velmi překvapen angažovanou iniciativou v tomto směru jinak tradičně apolitických bankovních a pojišťovacích domů.


Mohlo by vás zajímat: Pavel Wiesner je předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny


Dlouhodobě působící negativní nerovnovážné inpulsy se postupně promítly do dvojciferné inflace, po kluzké cestě bezstarostného zadlužování směrem k inflační destrukci ekonomiky stále kráčíme a z nejhoršího stále ještě nejsme zdaleka venku. Jistým pozitivem je skutečnost, že odvětví pojišťovnictví potvrzuje historickou zkušenost, že odvětví je více rezistentní vůči negativním vlivům volatilně se chovajícího okolního prostředí. Nezbývá, než vyslovit přání do nového roku, ať tato vlastnost vydrží odvětví pojišťovnictví v příštím období co nejdéle.

Jaroslav Daňhel
Vysoká škola ekonomická

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články