6 tipů, na co si dát pozor při koupi ojetého vozidla


			6 tipů, na co si dát pozor při koupi ojetého vozidla

Vyhlédli jste si ojeté auto, ale rádi byste si prověřili, zda jeho stav odpovídá uvedeným parametrům? Pro případ, že se v autech nevyznáte a chystáte se pořídit si vozidlo z druhé ruky, vám přinášíme 8 tipů, co všechno si prověřit, abyste při koupi nenalítli.

1. Vezměte s sebou odborníka

Máte v rodině mechanika nebo jiného motoristického znalce? Tak se můžete zaradovat. Koupě ojetiny pod dohledem odborníka je rozhodně tím nejlepším nápadem. Zároveň se spolehněte na první dojem, a pokud vám intuice říká, že prodávající nepůsobí věrohodně, radši od akce odstupte.

2. Prověřte dokumentaci

Jestliže se vám prodejce a vůz zamlouvá, na řadě je prověření všech dokumentů. Podle technického průkazu zkontrolujte, zda odpovídají všechny uvedené parametry. Hlavním kódem, který musí souhlasit s techničákem, je číslo VIN. To je vyražené většinou v motorovém prostoru, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru.

3. Zkontrolujte lak

Obejděte auto a zkontrolujte lak. Můžete objevit vytepaná místa, která značí prodělané kolize. Podezřelé jsou také jinak barevně lakované díly a výrazné škrábance. Když už jste u toho, zkontrolujte štítky na sklech – na nich by měl být uveden stejný kód. Jestliže se kód liší, znamená to, že je sklo měněné.

4. Sáhněte na motor

Nedůvěryhodně může působit i zahřátý motor. Při prohlídce by měl být motor studený. Pokud tomu tam není, je možné, že je s vozidlem něco v nepořádku a prodávající se ho snažil zahřát, aby motor naskočil na první dobrou. Pro jistotu se prodávajícího zeptejte, zda před vámi nevezl jiného zájemce, to by mohl být další důvod, proč je motor teplý.

5. Testujte jízdou

Testovací jízda vám hodně prozradí. Při pomalém rozjezdu by měl být chod motoru plynulý. Postupné zrychlování musí zůstat bez škubání. Na rovině zkuste sundat ruce z volantu, abyste zjistili, zda auto jede rovně. Převodovka by měla řadit hladce při pomalé i rychlé jízdě. Spolehlivost brzd si ověřte jemným i prudkým zabrzděním.

6. Pozorně poslouchejte

Od samého začátku auto poslouchejte. Sledujte, zda při nastartování motor nechrčí. Při zkušební jízdě nesmí nic cinkat, drnčet ani klepat. Každý motor má trochu jiný zvuk, ale ten, který je v dobrém stavu, nevyluzuje podezřelé zvuky.

Pokud jste si vybrali svou vybájenou ojetinu a odborník váš výběr schválil, přichází na řadu placení. Možná vám chybí menší nebo větší částka k tomu, abyste si mohli dopřát kvalitní automobilové cestování. Nevěšte hlavu, úvěr na auto od Raiffeisen - Leasing peníze vyřeší za vás a vy si můžete v klidu leštit svého motorového miláčka.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS