Co riskujete, když nemáte hypotéku pojištěnou?


			Co riskujete, když nemáte hypotéku pojištěnou?

Hypotéka je pro většinu z nás jedinou možností, jak získat vlastní bydlení. Zároveň je to závazek na několik desetiletí dopředu. Jejímu splácení zasvětíte třeba polovinu života. Přitom ale musíte nějak žít, postarat se o děti a sem tam si dopřát i dovolenou. Pořád to vše vychází? Skvělé. Počítáte ale i s nečekanými situacemi jako nemoc nebo ztráta zaměstnání?

Když se řekne hypotéka

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který si můžete sjednat za účelem koupě nemovitosti, financování stavby nebo její rekonstrukce. Hlavní výhodou je nízký úrok, je ale zatížena zástavním právem banky k nemovitosti.

Jak říká Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz: „Zní to sice banálně, ale na výběru správné hypotéky hodně záleží. Úvěr budete splácet značnou část svého života, proto je na místě, aby vám podmínky hypotéky vyhovovaly.“

Proč si pojistit hypotéku?

I když jste si spočítali, kolik můžete měsíčně na splácení hypotéky obětovat, pořád je třeba myslet i na zadní vrátka. Život je plný překvapení, a nejen těch příjemných. Zajistěte, abyste i v případě dlouhodobé nemoci, ztráty zaměstnání, invalidity nebo úmrtí, dokázali hypotéku splácet. Jak? Nejlepší je pojištění. To se dělí na povinné a doplňkové.

 • Povinným pojištěním je pojištění nemovitosti.
 • Pojištění schopnosti splácet je doplňkové, tudíž nepovinné pojištění.

Nemovitost v zástavě musí být pojištěna

Banka se pojištěním nemovitosti chrání třeba pro případ živelní pohromy. Proto taky dáváte při podpisu hypoteční smlouvy souhlas s vinkulací pojistného plnění ve prospěch banky.

Pojišťovnu, u které nemovitost pojistíte, si můžete vybrat. Některé banky vám nabídnou sjednání pojištění v rámci smlouvy, zpravidla si ale můžete vybrat, u které pojišťovny nemovitost pojistíte.

Náš tip: S výběrem nejvýhodnějšího pojištění z pohodlí domova vám pomůže online hypotéční kalkulačka jednoho z nejprogresivnějších fintech startupů zaměřených na hypotéky v ČR – Hyponamiru.cz

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti

Pojmy, které si většina lidí neustále plete a neví, jaké škody kryjí. Pojištění nemovitosti se vztahuje na zdi, podlahy, střechu, okna, omítky – tedy dům jako takový. Pojištění domácnosti zahrnuje nábytek, knihy, elektroniku, sportovní potřeby, šperky apod.

Zjednodušeně řečeno, pojistka na domácnost zahrnuje vše, co se z ní vysype, když dům otočíte vzhůru nohama. Zbytek spadá do pojištění nemovitosti.

Obr1

Pojištění schopnosti splácet se vyplatí

Oproti pojištění zastavené nemovitosti není povinné, ale vyplatí se. Co když vás postihne výpadek příjmu z důvodu ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci nebo invalidity? Jak pak měsíční splátku uhradíte? Myslete na to dopředu a raději si sjednejte kvalitní životní pojištění.

Víte, že díky pojištění hypotéky proti neschopnosti splácet z důvodu úmrtí nebo invalidity můžete získat lepší úrokovou sazbu?

Jaké jsou výhody pojištění proti neschopnosti splácet?

 • Kryje vás pro případ úmrtí nebo invalidity III. stupně. Není ale možné sjednat ho pro případ invalidity I. a II. stupně.
 • Můžete se připojistit pro případnou ztrátu zaměstnání.
 • Sleva na úrokové sazbě úvěru

Čtěte také: Proč si pojistit hypotéku a jak na to?


Životní pojistka u banky při sjednání hypotéky?

Ano, možné to je. Říká se mu bankopojištění a určitě vám ho bankéř nabídne. Co byste o něm měli vědět?

 • Bankopojištění je kombinací bankovního produktu a pojištění.
 • Pojištění, které je součástí hypotéky je zpravidla levnější než samostatně uzavírané životní pojištění, ale není tak flexibilní.
 • Svým potřebám ho přizpůsobíte jen velmi omezeně.
 • Zanikne spolu s hypotékou.
 • Do zániku hypotéky ho nemůžete zrušit.
 • Kryje jen jistinu hypotečního úvěru, další náklady domácnosti už nikoli.
 • Smluvní strany jsou banka a pojišťovna, klient je jen jeho objektem. Co to znamená? Pojišťovna bude v případě pojistné události vyplácet plnění bance.
Zdroj: Hyponamiru.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS