Svět za časů korony: Čeho se obávají zaměstnanci v Rakousku


			Svět za časů korony: Čeho se obávají zaměstnanci v Rakousku

Koronavirová krize ovládá život i v sousedním Rakousku. Vedle zdravotních otázek dominuje starost o ekonomickou situaci a pracovní místa. Agentura Triple M analyzovala současné postoje zaměstnanců.

Jeden z deseti zaměstnaných Rakušanů (nikoli OSVČ) považuje své pracovní místo kvůli pandemii koronavirem za velmi ohrožené a dalších 18 % za spíše ohrožené. Třetina dotázaných (32 %) se sice o práci bojí méně, ale jisti si nejsou. Zvlášť silnou obavu, že ztratí svůj job, mají osoby jak v řídících pozicích, tak i řadoví členové týmů, lidé zaměstnaní na částečný úvazek. Zajímavé je, že méně obav mají lidé na středních pracovních postech. Ohrožení pracovního místa nejvíce pociťují lidé v malých a středních firmách (segment SME).


Mohlo by vás zajímat: Ministerstvo financí plánuje alternativu k životnímu pojištění


Necelá polovina zaměstnanců (44 %) má nyní možnost využít režimu home office, přičemž u 17 % je to zcela bez problémů a u 27 % se vyskytují určité překážky a omezení. Nadprůměrné komplikace se pro home office týkají zaměstnanců nad 55 let, pracovníků s jednoduchými opakovanými pracovními úkony, pracujících na částečné úvazky a zaměstnanců v segmentu malých a středních podniků (SME).

Koronavirová krize rovněž změnila režim dětem a mládeži. Kvůli zavřeným školám a ohrožení pandemií musí rodiny zorganizovat péči o své ratolesti jinak: 36 % dotázaných zaměstnanců se o ně stará samostatně, 29 % obstará partner nebo partnerka. A prokázaly se očekávané rozdíly podle pohlaví: Mezi ženami se stará „na vlastní pěst“ 48 % respondentek, mezi muži je to „jen“ 26 % oslovených Rakušanů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články