Tomáš Lébl: Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti


			Tomáš Lébl: Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti
17.3.2020 Koronavirus

Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval. Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.

Zvýšená volatilita, jakkoliv jsme jí v posledních několika letech odvykli, je pro akciové trhy charakteristická. Historie však ukazuje, že akciové trhy jsou v delším časovém horizontu schopny za zvýšené riziko investory odměnit vyššími zisky navzdory občasným propadům.


Mohlo by vás zajímat: Vliv rychlosti šíření koronaviru na celkový počet nemocných


Pravidelné investování navíc značně snižuje citlivost výsledků na načasování. Investoři by se tedy měli držet svých dlouhodobých strategií a nepodléhat panice. Kdyby totiž v současné situaci přešli k vybírání svých investovaných prostředků, riskovali by, že kvůli špatnému načasování jim uniknou zisky plynoucí z následného oživení trhů.

Byť se dopady koronaviru na českou a globální ekonomiku dají v současnosti jen těžko odhadnout, právě v současné situaci bychom si měli připomenout slavný komentář burzovního guru André Kostolanyho: „Kdo nevlastní akcie, když jejich ceny klesají, nebude vlastnit akcie, když ceny půjdou nahoru.“

Tomáš Lébl
analytik skupiny AXA ČR a SR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Minulost?

xXx,  18. 3. 2020

Všichni se odkazují na minulost a poukazují na minulý vývoj trhů, ale nikdo při této příležitosti neuvádí vývoj japonského akciového trhu. V roce 1990 hodnota téměř 40.000, které pak už od té doby nedosáhl. Dne 22.3.1991 26.613; včera 16.764.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nikkei_225#/media/File:Nikkei_225(1970-).svg

Související články