Které metropole mají největší rizika ekonomického výpadku?


			Které metropole mají největší rizika ekonomického výpadku?

Lidmi zapříčiněné katastrofy jsou v současné době už větším ekonomickým rizikem pro světové metropole, než představují přírodní kalamity. To ukázal aktuální City Risk Index zveřejněný koncem června britským gigantem Lloyd´s of London.

Pro vypracování indexu analyzoval Lloyd´s společně s Univerzitou Cambridge rizikové poměry celkem ve 279 velkých mezinárodních metropolích s více než třemi miliony obyvatel v nich a v nejbližším okolí. Podle závěrů rozboru expertů jsou rizika způsobená lidmi, jako je kybernetická kriminalita, mezistátní konflikty nebo zhroucení trhů, odpovědná za 59 % všech možných ztrát. Tím představují větší ekonomické ohrožení, než jaké v sobě skrývají hurikány, povodně a záplavy, zemětřesení nebo erupce sopek.

Za největší nebezpečí byl označen krach na burze s výpadkem HDP ve výši 103 miliard USD, následovaný mezinárodním konfliktem (80 miliard USD), tropickou bouří (63 miliard USD) a pandemií ohodnocenou na ztrátu 47 miliard USD.

Změna klimatu je i nadále považována za hlavní rizikový faktor: potenciální ztráty drasticky rostou se stále výraznějšími výkyvy počasí. Hlavní část rizik je koncentrována na několik měst. Deset nejnebezpečnějších měst v sobě soustřeďuje potenciální ztráty za 126 miliard USD, což představuje prakticky čtvrtinu celkové potenciální ztráty.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Bomby z 2. světové války dál ohrožují německá města


Tokio na špici

S potenciálním výpadkem HDP ve výši 24,3 miliardy USD je na prvním místě „nejnebezpečnějších metropolí“ japonské Tokio, následované New Yorkem s hypotetickou ztrátou 14,8 miliardy USD. Na třetím místě rankingu nejrizikovějších míst je filipínské hlavní město Manila (13,3 miliardy USD). V TOP 10 následují Tchaj-pej, Istanbul, Ósaka, Los Angeles, Šanghaj, Londýn a Bagdád.

Evropským městem rizika číslo jedna je tedy Londýn s odhadovanou možnou škodou 8,4 miliardy USD. Mnohem bezpečnější je například Vídeň, kde činí možný výpadek HDP „jen“ 1,02 miliardy USD.

Pro zájemce je k dispozici kompletní světový přehled ZDE.

Zdroj: asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články