Podcast: Jaroslav Besperát k vývoji pojistného trhu


			Podcast: Jaroslav Besperát k vývoji pojistného trhu
20.12.2022 Podcasty, Pojistný trh

Náhle zemřel předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny Jaroslav Besperát. Pro připomenutí si názorů této významné osobnosti pojistného trhu redakce opojisteni.cz znovu publikuje exkluzivní podcast, který proběhl během léta tohoto roku. 

„Když si vezmeme například oblast vozidel, přiznám se, že jsem očekával daleko rychlejší vývoj, co se hybridů a elektroaut týče. A to nemám na mysli pouze spotřebitelské využití, ale problémy s nimi jsou i v našem oboru. Po počáteční toleranci v cenotvorbě, kdy jsme to vnímali velmi ekologicky a tarifovali je na nejspodnější možné cenové úrovni se postupně ukazuje, že z pohledu autopojištění se bude povětšinou jednat o hodně rizikovou kategorii vozidel. A to jak z hlediska povinného ručení, tak i havarijního pojištění. Praxe v Německu již nyní ukazuje, že náklady spjaté s havárií elektromobilu bývají vyšší než u aut s klasickým spalovacím motorem. Likvidace má svá specifika, údajně sebemenší poškození baterie či kabelových svazků má vždy vést ke kompletní výměně baterie. V případě totálních škod je problematická hodnota obvyklé ceny vozidla, kterou významně ovlivňuje životnost baterií," řekl například v podcastu portálu oPojištění.cz generální ředitel České podnikatelské pojišťovny Jaroslav Besperát.

„Tuto praxi potvrzují i naši likvidátoři. Podle České kanceláře pojistitelů zatím vychází riziko škody o 17 % vyšší než u vozidel se spalovacími motory. Proto i my v tuto chvíli tarifujeme elektroauta podle výkonu motoru, což dostává cenu někde na úroveň vyšších kubatur. V nedávné době proběhly v médiích obrázky hořícího elektrovozidla, které muselo být uloženo na tři dny do speciální lázně. Takže z hlediska autopojištění u nás optimismus nepřevládá,“ dodal Jaroslav Besperát.

Jaroslav Besperát 2022 1

V aplikaci Castbox lze podcast s Jaroslavem Besperátem najít ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články