Postřehy Evy Gmentové: Není nad pěknou škodu


			Postřehy Evy Gmentové: Není nad pěknou škodu
13.12.2017 Spektrum

Už se vám asi stalo, že jste marně vysvětlovali klientovi, co si má pojistit a proč, a za nějakou dobu vám dala nastalá škoda za pravdu.

V ten okamžik se nám chce říci, já jsem vám to říkala, ale nemůžeme být až tak škodolibí a musíme se zachovat profesionálně. V duchu si to však říci můžeme, protože jak říká moje bývalá kolegyně, není nad pěknou škodu.

Trochu to zavání šamanismem a čarodějnictvím, jako bychom škodu přivolali, protože jsme klientovi říkali, že se má pojistit, ale opak je pravdou. Klient tím, že nám nevěnoval dostatek pozornosti a domníval se, že jen kalíme vodu a že jemu se nic podobného nemůže stát, si škodu na sebe přivolal sám. Tak nějak funguje zákon přitažlivosti.


Mohlo by vás zajímat: Prohlížeč v nebezpečí: Agresivní JS/Redirector úřaduje


Ale zpět k hezké škodě. Tak či tak, taková nepojištěná škoda, pokud je nepojištěná proto, že vám klient nevěřil anebo riziko vyhodnotil jinak, je radost. Radost z dobré práce, z práce, které rozumíme, z práce, kterou dobře odvádíme, radost z toho, že jsme těmi odborníky, kterými máme být. Netvrdím, že bychom měli pociťovat radost z toho, že se klientovi stalo něco špatného a on má teď problém, ale radost z toho, že teď už nám bude věřit a že se propojistí, mít můžeme.

Otázkou samozřejmě je, co je to hezká škoda. Taková, která klienta zruinuje, ta asi hezká není a být nemůže, ale taková, kterou v pohodě finančně zvládne a pro příště nám bude lépe naslouchat, nad takovou můžeme i zaplesat.  Ruku na srdce, vždyť naše povolání je postavené na tom, že se škody stávají.

Pokud by se nestávaly, nebylo by třeba pojištění. A že klient špatně vyhodnocuje rizika, přestože makléř, jakožto odborník, mu dává podrobný rozklad rizik a doporučuje mu řešit je pojištěním, to je prostě život. Pokud někdo rizika špatně vyhodnotil a neošetřil pojištěním, nemůže se divit, že přišla nepojištěná škoda.


Mohlo by vás zajímat: INSIA představuje: IGNÁC nový systém pro autopojištění


Jednou se mi stalo, že klient nebyl schopen pochopit pojištění na novou cenu a stále tvrdil, že to není potřeba a že tak, jak to pojištěno má, to znamená na pojistné částky „bajoko“, je ochrana dostatečná. Je třeba předeslat, že se jednalo o nového klienta, kde jsme ještě před obnovou doporučovali pojistné částky upravit. 

Nebyla s ním rozumná řeč, stále si trval na svém a myslel si, že z něj chceme jen tahat peníze. Přišel požár a peníze z něj vytáhla škoda, protože kvůli výraznému podpojištění zaplatila pojišťovna jen malou část nákladů na opravu celého objektu. A v ten okamžik jsme již bez jakýchkoliv protestů mohli pojistné částky narovnat. Tato situace by se dala nazvat hezkou škodou, přestože starosti s likvidací a řešením, tak aby to klienta co nejméně zatížilo, stejně zbyly na nás.

Nedávno jsem se dozvěděla o podobné nepojištěné škodě. Makléř doporučoval klientovi připojistit si náklady spojené se stažením výrobku z trhu. Klient věděl, že taková škoda nastat může, ale vyhodnotil, že riziko, případně náklady s ním spojené, by nemusely být vysoké, a tudíž se rozhodl připojištění neuzavřít.

Jaké bylo jeho překvapení, když se stala škoda v řádu desítek milionů a akcionáři se nyní domnívají, že nepostupoval s péčí řádného hospodáře. I tady škoda dala za pravdu odborné péči makléře, ale hezkou ji asi nenazveme. Tohle není hezká škoda pro makléře ani pro klienta. Zda v tomto případě byl, nebo nebyl naplněn institut péče řádného hospodáře, si nechám na jiný článek, ale z pohledu škody, která naše klienty naučí nám důvěřovat, se jedná o dost krutou zkušenost.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: GDPR? Rozum do hrsti


Ale nerada bych zamyšlení nad hezkými škodami uzavřela pesimisticky nebo katastroficky. Žádná škoda, byť sebehezčí z hlediska prověření naší práce, nemůže být hezká, pokud znamená velké problémy a starost všech zúčastněných.

Popravdě většina škod, které musíme se svými klienty řešit, nám radost nepřinášejí, až na radost z vyřešení ke spokojenosti všech. A touto radostí bych chtěla svou úvahu zakončit. Je radostí mou a myslím, že i vaší, mít na kontě 99,9% vyřešených pojištěných škod, a to 0,1% ponechám na ty hezké nepojištěné, které naše klienty tak trochu vychovávají. Tak vám v tomto adventním čase přeji, ať poměry takto zůstanou napořád a ať vám škody přinášejí jen radost z jejich vyřešení.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

 

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články