Slavia a Policie ČR ocenily muže z Brněnska, který našel v lese ztracené dítě


			Slavia a Policie ČR ocenily muže z Brněnska, který našel v lese ztracené dítě
8.11.2023 Tiskové zprávy

Aleš Hrnčárek se stal prvním obyvatelem Jihomoravského kraje, který získal od Slavia pojišťovny a Policie ČR ocenění Ztracená pomněnka za pomoc při nalezení šestiletého chlapce. Malý účastník příměstského tábora v Babicích nad Svitavou bloudil téměř hodinu neznámým lesem a ušel zhruba dvoukilometrovou vzdálenost, než ho plačícího a dezorientovaného objevil obyvatel z nedaleké Březiny u Křtin. 

„Snažil jsem se ho uklidnit a ptal jsem se, co se mu stalo,“ líčí nečekané setkání daleko od civilizace produktový manažer z brněnské firmy ORACLE. Vracel se tehdy z oběda se svým kolegou ze zaměstnání a zrovna projížděl po lesní cestě do Březiny, ležící v Drahanské vrchovině na samém okraji Moravského krasu. „Byl vyděšený a když jsem se ho ptal, co se mu stalo, tak mi řekl, že se ztratil z tábora. Děti šly na procházku, on vyrazil jako první, ale asi moc rychle a najednou si uvědomil, že jde sám a ostatní nikde. Po bezmála hodinovém bloudění lesem už byl hodně unavený,“ pokračuje brněnský zachránce.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Jan Chalas


Právě v okamžiku, kdy se ztraceného chlapce snažil zklidnit, zapípal Aleši Hrnčárkovi mobilní telefon. Jeho kolega, se kterým se před chvíli rozloučil, mu psal zprávu, že se ztratilo malé dítě a v okolí začala rozsáhlá pátrací akce. Okamžitě mu proto odepsal, že už jí mohou zastavit, protože ho právě našel a že je v pořádku. „Pak jsme se spolu vydali zpět do Babic. Mezitím nás dojeli místní hasiči, kteří si ztraceného táborníka převzali a odvezli domů,“ dodává Aleš Hrnčárek.

„Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost


„Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den, připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou máme možnost ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“ doplňuje Vondrášek.

Prvním oceněným se stal vloni v říjnu Tomáš Balek z Ústí nad Labem, který pomohl najít čtrnáctiletou dívku, jež napsala dopis na rozloučenou a utekla z domu. Druhou Ztracenou pomněnku získala letos v únoru Barbora Rýdlová z Rokycan na Plzeňsku za pomoc při nalezení tříletého chlapce, který se rodičům ztratil v lese a třetí ocenění převzala v létě Naďa Nováková z Rynholce na Rakovnicku za objevení ztracené seniorky, trpící schizofrenií, kterou v chladném a deštivém počasí hledaly desítky profesionálů s vrtulníkem s termovizí.


Mohlo by vás zajímat: Na dálnicích v Česku se ročně stane přes 460 nehod se zvěří


Cílem společného projektu Slavia pojišťovny a Policie ČR Ztracená pomněnka je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních. Ztracenou pomněnku dostanou za pomoc při nalezení pohřešovaného člověka. Bez ohledu na to, zda jde o dítě, dospělého nebo seniora.

Brno Ztracena Pomnenka

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články