UNIQA radí: Jak převážet zvířecí mazlíčky v autě?


			UNIQA radí: Jak převážet zvířecí mazlíčky v autě?

Češi jsou národem chovatelů. Psi i kočky jsou rovnocennými rodinnými příslušníky, často těmi nejrozmazlovanějšími. Zpravidla své majitele doprovází téměř všude, také na cestách autem. A při nich je třeba dodržovat některé zásady, protože v případě nekázně nebo dopravní nehody mohou zvířata ohrozit sebe i posádku auta. UNIQA přináší základní doporučení pro převážení psů nebo koček v autě.

Podle loňského průzkumu jedné automobilky asi třetina motoristů upevnění zvířete ve voze neřeší. Pokud ale zvíře v autě po dobu jízdy řádně nezabezpečíme, v krizových situacích může být ohroženo jeho zdraví nebo i život. Současně je volně posazený zvířecí pasažér, zejména větší a těžší, velkým rizikem i pro ostatní pasažéry. V případě prudkého nárazu se neupevněný pes nebo kočka stávají nebezpečným letícím tělesem a nemusí událost přežít. Při nárazu i v nižší rychlosti je volně cestující zvíře vymrštěno vpřed takovou silou, že se jeho vlastní hmotnost mnohonásobně zvýší.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Život v roušce


Malá psí plemena jsou mnozí zvyklí vozit na klíně. Jenže je při nehodě nechrání ani bezpečnostní pásy, ani airbagy. I když žádný karambol nenastane, ale zjistí-li to při silniční kontrole policie, uděluje za to pokutu ve výši několika tisíc korun. To samé platí, vystrkuje-li pes za jízdy hlavu z okénka. Ve statistikách nehod klientů UNIQA je rovněž řada případů, kdy naopak volně dopravovaný malý pes nebo kočka způsobili nehodu tím, že se dostali do prostoru pedálů u řidiče, anebo rozptýlili jeho pozornost pohybem na zadním sedadle.


Mohlo by vás zajímat: V roce 2021 musí firmy počítat s propadem poptávky a opožděnými platbami faktur


Mezi povinnosti řidiče patří řádné zajištění dopravovaného zvířete. Malá plemena patří do přepravní schrány, která se ovšem upevní bezpečnostním pásem, aby se nemohla přemisťovat. I pro větší plemena jsou na trhu přepravní boxy, popřípadě mříže k oddělení prostoru. Psy lze zabezpečit i speciálně vyrobenými kšíry s úvazy. Ty se zapínají podobně jako bezpečnostní pásy. Zvířata by se měla fixovat speciálními postroji jak na zadních sedadlech auta, tak i v zavazadlovém prostoru. A do kufru se doporučuje instalace mříží oddělujících ho od ostatního interiéru. Optimální je umístit psa do zavazadlového prostoru v uzavřené přepravce nebo kleci.

Čtyři z deseti českých domácností chovají psa. Ročně za něj v průměru utratí téměř 15 000 korun (za kočičí společníky asi 9 000 korun). Mezi investicemi by tedy neměly chybět vhodné pomůcky pro mazlíčkovy cesty autem, které stojí stokoruny nebo nižší tisíce. 

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články