V první polovině roku vzrostl počet neschopenek


			V první polovině roku vzrostl počet neschopenek
2.11.2020 Spektrum

V prvních šesti měsících roku 2020 bylo nahlášeno více než milion nových případů dočasné pracovní neschopnosti, o desetinu více než v 1. polovině roku 2019. Kromě zrušené karenční doby situaci ovlivnila pandemie a související nařízená vládní opatření.

V letošním prvním pololetí počet případů dočasné pracovní neschopnosti meziročně vzrostl o 95 tis. Celkově bylo nahlášeno 1 070 tisíc nových případů. V 91 % případů se jednalo o pracovní neschopnost z důvodu nemoci, zbytek připadl na pracovní a ostatní úrazy. „Z důvodu dočasné pracovní neschopnosti způsobené nemocí či úrazem chybělo v prvních šesti měsících letošního roku denně na pracovištích v průměru 261 tisíc zaměstnanců, tj.

o 31 tisíc více ve srovnání s prvním pololetím minulého roku,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Častěji nastupovaly do pracovní neschopnosti ženy. V 1. pol. 2020 nahlásily 560 tisíc případů. Počet neschopenek mužů poprvé překročil hranici půl milionu případů, konkrétně jich bylo evidováno 510 tisíc.


Mohlo by vás zajímat: CRIF: V září přerušilo živnost nejvíce podnikatelů od vyhlášení nouzového stavu


Počet nově vydaných neschopenek z důvodu nemoci se v prvním letošním pololetí zvýšil meziročně o 12 %, tedy o více než 100 tisíc. Tento nárůst ovlivnila i opatření v souvislosti s nemocí Covid-19. Poprvé v novodobé historii byly vydávány v nebývalém množství karantény, při kterých měly pojištěnci nárok na dávku v pracovní neschopnosti,“ vysvětluje Alena Hykyšová z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Z důvodu karantény bylo od března do konce června vystaveno 57 tisíc neschopenek. Na meziroční nárůst počtu neschopenek z důvodu nemoci mělo také vliv zrušení karenční doby od 1. července 2019, kdy zaměstnanec dostává náhradu mzdy již od prvního a nikoliv až od čtvrtého dne.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


Na 100 pojištěnců připadalo za 1. pol. 2020 celkem 23 nově hlášených případů pracovní neschopnosti pro nemoc či úraz. Nejvyšší meziroční nárůst počtu pracovních neschopností v přepočtu na 100 pojištěnců zaznamenalo odvětví Těžba a dobývání, oproti 1. pol. 2019 o 11 případů. V odvětví Ubytování, stravování a pohostinství meziročně přibylo 6 případů pracovní neschopnosti na 100 pojištěných. Naopak meziročně výrazně poklesl tento ukazatel u zaměstnanců v institucích poskytujících vzdělávání. Školy byly jedny z prvních míst, která byla uzavřena ve snaze zabránění šíření nákazy nemoci Covid-19. Počet případů dočasné pracovní neschopnosti poklesl i v ICT odvětvích a v Peněžnictví a pojišťovnictví, umožňující značnou míru práce z domova.

Další informace přináší aktuální publikace ČSÚ Pracovní neschopnost pro nemoc a úraz v České republice za 1. pol. 2020.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články