V Rakousku může stát repatriace z dovolené tolik co nový byt


			V Rakousku může stát repatriace z dovolené tolik co nový byt
29.8.2018 Spektrum, Zahraničí

Vytoužená dovolená je tady… Ale mnozí Rakušané musí v prázdninové destinaci neplánovaně vyměnit hotel či bungalov za pobyt v nemocnici. A často je třeba řešit i jejich repatriaci domů speciálním transportem. Pro Wiener Städtische je to v letních měsících každodenní starost. A statistiky této pojišťovny ukazují: náklady mohou vyšplhat až na 285 000 eur i více…

„Ročně organizujeme na 140 transportů pro naše zákazníky, aby se dostali v pořádku domů z dovolené, a to jak po zemi, tak i ve vzduchu. Z naší zkušenosti víme, že repatriace na palubě ambulantně vybaveného jetu může stát tolik, kolik by průměrný Rakušan mohl jen těžko ze svého zaplatit,“ vysvětluje členka představenstva Doris Wendler, a na doplnění uvádí: „Nejdražší transport klienta, který jsme od roku 2009 zařizovali, stál 285 000 eur.“

Zápal plic na Tahiti

Ten případ začal docela nenápadně. Zdravá žena byla na atraktivní dovolené na Tahiti, bohužel tam ale chytila virální zánět plic. Po 17 dnech v nemocnici se její stav konečně vylepšil natolik, že byla schopná transportu domů. Ten byl zorganizován speciálně vybaveným letadlem s medicínským vybavením a lékařským doprovodem. Do horentního účtu 285 000 eur byly započteny i náklady na více než dvoutýdenní hospitalizaci v místě dovolené. Postižená dáma měla naštěstí dostatečné cestovní pojištění, takže se o veškerou úhradu postarala pojišťovna.


Mohlo by vás zajímat: Smart Underwriting: Stačí 4+2 otázky na zdraví k nacenění rizika?


Odkud, proč a za kolik

Nejčastějšími místy, odkud Wiener Städtische přiváží své klienty z dovolené zpět, jsou destinace v jihovýchodní Asii, z Jižní i Severní Ameriky, stejně jako ze Středomoří. Příčiny jsou půl napůl: nemoc anebo úraz. Patří k nim jak zranění způsobená autonehodami, úrazy při sportu, ale také náhlá onemocnění.

Například taková horečka dengue potrápí nejen postiženého. Pojišťovna musí zajistit letecký transport nemocného zpět. A náklady na takovou dopravu rostou. Ještě v roce 2009 činily v průměru 10 000 eur na jeden ambulantní let, zatímco loni už v průměru vystoupaly na 31 000 eur.

Zdroj: asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články