Válka na Ukrajině ohrožuje technologický sektor napříč Evropou


			Válka na Ukrajině ohrožuje technologický sektor napříč Evropou
11.8.2022 Spektrum

Až 45 tisíc technologických společností na evropských trzích, které poskytují služby pro 221 tisíc zákazníků v rámci celého světa má ohrožený byznys. IT služby přitom dodávají hlavně do oblasti zdravotnictví a finančních služeb. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti Dun & Bradstreet, předního světového poskytovatele dat a analytiky pro obchodní rozhodování, kterou zkoumal dopad na IT sektor v rámci Ruska, Ukrajiny, Polska, Běloruska, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Vzrůstající geopolitická rizika, růst cen energií a dalších komodit, inflace, růst úroků, pokračující pandemie Covid-19. K těmto faktorům, které firmám výrazně stěžují podnikání, se vlivem války na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko přidávají další – omezení dodávek polovodičů, hackerské útoky, zvýšené požadavky na audit či prudký růst zájmu po technologických službách a s tím související nedostatek expertů. S těmito problémy v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu zápasí každá evropská země. „Invaze Ruska na Ukrajinu má globální rozsah. Množství nadnárodně působících společností, větší i menší subjekty, stejně tak i start-upy sídlí nebo mají svoje centra na Ukrajině nebo v přilehlých zemích,“ říká Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Když reklama vychovává


Podle rozsáhlého průzkumu Dun & Bradstreet, který je předním světovým poskytovatelem dat a analytiky pro obchodní rozhodování, je dnes v zemích konfliktu a okolních státech ohrožených bezmála 45 tisíc technologických společností, které obsluhují 221 tisíc zákazníků ve 142 zemích světa. Jen v Rusku je takových firem 11 tisíc, na Ukrajině téměř tři tisícovky, v Polsku dokonce 28 tisíc. Dopady na prudce se rozvíjející technologický sektor v těchto zemích bude podle závěrů analýzy Dun & Bradstreet markantní. „Většina firem přesouvá svoje zaměstnance a byznys do zahraničí. Na Ukrajině ještě dnes pracuje velké množství seniorních a vysoce kvalifikovaných IT expertů. Pokud bude konflikt nadále přetrvávat či eskalovat, povede to k masivnímu přesunu pracovní síly do Indie či Argentiny,“ upřesňuje Petra Štěpánová.

Hrozí masivní odliv IT mozků

Ještě v roce 2021 měla Ukrajina našlápnuto stát je jedním z nejvýznamnějších center globálních technologických lídrů. Ročně exportovala IT služby v objemu 6,7 miliard euro, byla jedním z nejrychleji rostoucích trhů v rámci světa a technologický sektor se na HDP Ukrajiny podílel čtyřmi procenty. Na začátku letošního roku, ještě před vypuknutím vojenského konfliktu, v zemi působilo 285 tisíc špičkových IT profesionálů, a dokonce přes čtyři tisíce technologických firem. Největší IT klastry fungovaly v Kyjevě, Lvově, Charkově či Dnipru. Ty jsou aktuálně pod přímou hrozbou a část firem už začala s přesunem svých zaměstnanců a byznysu do zahraničí. Navzdory tomu na Ukrajině stále pracuje velké množství seniorních a vysoce kvalifikovaných expertů.


Mohlo by vás zajímat: S malými dětmi v autě se nejčastěji bourá v létě


Je důležité připomenout, že ještě před zahájením války v Rusku a na Ukrajině sídlilo víc než 100 technologických nadnárodních společností. Studie Dun & Bradstreet poukazuje na to, že pokud bude konflikt nadále přetrvávat nebo eskalovat, povede to k masivnímu přesunu pracovní síly do Indie či Argentiny. Na nalezení nových expertů a vybudování alternativní IT infrastruktury budou muset technologické společnosti vynaložit vysoké finanční prostředky. Vybudování nového „IT klastru“, kterým se proslavila východní Evropa, bude podle Dun & Bradstreet trvat desetiletí.

Rozsáhlé útoky v kyberprostoru

Podle studie lze očekávat, že výdaje na technologie se v zemích západní Evropy zvýší v důsledku výdajů na obranu, kybernetickou bezpečnost a kontroly uvalovaných sankcí na Rusko.Zvýšené požadavky na dodávku IT služeb společně s nedostatkem či odlivem kvalifikovaných expertů zároveň podle předpovědí povede ke zvýšení mezd. Už dnes je zřejmé, že válka na Ukrajině neprobíhá jen ve fyzické formě, ale přenesla se i do on-line světa. Množství firem i státních institucí čelí masivním kybernetickým útokům. Ty jsou nejen čím dál častější, ale i sofistikovanější. A v případě nadnárodních firem se ještě zhoršují hlavně v důsledku vysoce integrovaných globálních IT systémů.


Mohlo by vás zajímat: S malými dětmi v autě se nejčastěji bourá v létě


Čipová krize se ještě prohloubí

Invazí Ruska na Ukrajinu dostaly společnosti po pandemii další políček v případě akutního nedostatku polovodičů. Jejich dodávky začaly vypadávat už v době koronakrize, avšak vlivem války stále přetrvávají a dokonce se zhoršují. Například 90 procent dodávek neonu na výrobu polovodičů dodávala do USA právě Ukrajina. A až 45 procent světového palladia dodávalo Rusko. Trh s polovodiči je proto mimořádně zranitelný.

Všechny tyto faktory vedou firmy k zvýšenému tlaku na prověřování obchodních partnerů, zavádění komplexních platforem na boj proti praní špinavých peněz či na sledování rizik insolventnosti. „Firmám vždy radíme, aby si v první řadě identifikovaly slabé články ve svém dodavatelském řetězci a optimálně měly v záloze alternativní dodavatele. Důležitá je zároveň pravidelná kontrola dodavatelů,“ uvádí dále ve studii Dun & Bradstreet.

Ruská invaze na Ukrajinu má obří dopad na IT sektor v Evropě 1

Celý průzkum si můžete přečíst ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články