Kyberútoky míří na malé a střední podniky. Pozor na e-maily


			Kyberútoky míří na malé a střední podniky. Pozor na e-maily

GDV upozornil na vysoké nebezpečí kybernetických útoků na malé a střední podniky (SME) v Německu prostřednictvím e-mailů. Podle příslušné studie GDV se 59 % úspěšných kybernetických napadení SME uskutečnilo na základě příloh nebo odkazů v elektronické poště.

Studie přinesla na základě reprezentativního dotazování 300 odpovědných manažerů SME tyto hlavní výsledky:

  • 30 % SME v Německu utrpělo již škodu způsobenou  kybernetickým útokem
  • 59 % úspěšných kybernetických útoků se uskutečnilo přes přílohy a odkazy v elektronické poště
  • čím menší je podnik, tím je u něho lepší pocit ohledně ochrany – ale přitom jsou takové podniky častěji obětí kybernetického útoku
  • pokud jde o GDPR (obecné nařízení o ochraně osobních údajů 2016/679/EU), je ještě více než polovina SME bez jakéhokoli plánu

Kromě těchto hlavních výsledků je třeba upozornit na řadu dalších cenných informací. Například každý desátý podnik (11 %) byl napaden hackery vícekrát. A pozoruhodné je, jak útoků každým rokem přibývá. Tři čtvrtiny útoků se totiž událo teprve v uplynulých dvou letech.


Mohlo by vás zajímat: Prezident GDV: Vzdělávání je klíčovým faktorem dneška


Za pozornost stojí rovněž informace, co se děje po kybernetickém útoku. Nejčastěji musely podniky vynaložit náklady na objasnění kybernetického útoku a na obnovení dat (59 %). Ve čtyřech z deseti případů kybernetické útoky postižené firmy dokonce dočasně ochromily.

Ze studie prokazatelně vyplývá, že objasnění, obnovení dat a přerušení provozu je pro podniky velice nákladné. Proto má smysl, aby se i malé podniky pojistily pro případ škod způsobených kybernetickým útokem.

Poněkud překvapující může být zjištění, že SME si sice uvědomují rizika spojená s kybernetickými útoky, ale v případě vlastního podniku je považují za nízká. K tvrzení, že riziko kybernetické kriminality pro SME v Německu je spíše nebo velmi vysoké, se souhlasně vyjádřilo 72 % dotazovaných SME. Ale s tvrzením, že riziko kybernetické kriminality pro můj vlastní podnik je spíše nebo velmi vysoké, se ztotožnilo pouze 34 % respondentů.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články