Munich Re: Jak redukovat riziko zneužití karty v on-line obchodu


			Munich Re: Jak redukovat riziko zneužití karty v on-line obchodu

Objem celosvětového on-line obchodu činí v současné době odhadem asi 2 biliony eur a roste každý rok o dalších 25 %. Ale tento trh v sobě skrývá i rizika pro obchodníky na síti, jež způsobují vícenáklady.

Jedním z takových největších rizik je zneužití kreditní karty. Globální zajišťovna Munich Re (Mnichovská zajišťovna) ve spolupráci se start upem Fraugster nabízí nyní společné řešení. To zmírňuje riziko a tím šetří náklady on-line obchodníků, jimž současně mohou stoupnout obraty.

On-line obchody utrpí ročně na celém světě kvůli podvodníkům škodu ve výši 25 miliard eur. Aby se předešlo takovým finančním výpadkům, byly doposud všechny transakce kontrolovány manuálně nebo ne právě progresivními algoritmy založenými na určitých pravidlech. Ověření prováděli obchodníci sami, nebo platební služby, nebo vydavatelé platebních karet. Bylo to vesměs pomalé, drahé a nepříliš efektivní.


Mohlo by vás zajímat: Bankovnictví a pojišťovnictví: Opravdu jsou zde vysoké platy?


Německo-izraelský startup Fraugster nyní vyvinul algoritmus, jenž je schopen se dále sám rozvíjet, a přitom ve zlomcích sekundy vyhodnocuje, zda je on-line transakce  s vysokou pravděpodobností seriózní či nikoli. Platební servis může díky němu rychleji a úspěšněji zkoumat a odbavovat transakce.

Získají tak větší jistotu korektního obchodu jak sami, tak i pro on-line obchodníka. Za pomoci algoritmu nejsou s vysokou pravděpodobností odhalovány a blokovány jen podvodné transakce. Redukuje se i počet chybně zpět poukázaných plateb. Tím se snižují škody on-line obchodů, a současně lze zvýšit obrat ze seriózních transakcí.

Umělá inteligence přispívá k tomu, že se algoritmus na základě milionů transakcí probíhajících denně přes systém samostatně upravuje a přizpůsobuje, což zohlední aktuální změny. Frauster dokonce pro případ, že by systém chybně vyhodnotil špatnou karetní transakci jako korektní, nabízí garanci za náklady, které by tím obchodníkovi z ní vznikly.


Mohlo by vás zajímat: Věcný návrh zákona o hromadných žalobách


Munich Re analyzovala algoritmus, poté ho testovala a nakonec ohodnotila kvalitu kontroly plateb, jako i s tím spojenou IT infrastrukturu jako přiměřenou a spolehlivou. Přitom brala Munich Re v úvahu použité statistické modely, princip průběžného „samodoučování“ algoritmu, kvalitu předpovědí u dosud nezpracovaných dávek dat, další vývoj a IT kvalitu.

Na této bázi pojišťuje Great Lakes Insurance SE, dceřiná společnost Munich Re, firmu Fraugster pro případ, že by přece jen software selhal a došel k chybným závěrům, že některé podvodné transakce jsou korektní. Tak může Fraugster zákazníkům nabídnout dodatečnou finanční záruku a svůj servis opatřit razítkem, že jeho kvalita má důvěru ze strany Munich Re.

Z této kooperace vzniká národohospodářská přidaná hodnota: inovativní oceňování rizika kombinované s individuálním pojistným řešením přináší větší jistotu, že vícenáklady budou klesat a obraty a efektivita on-line transakcí stoupat. Současně redukuje aplikace software start upu Fraugster počet případů, kdy transakce je chybně vyhodnocená jako podvodná. Zmenšuje tedy i problémy postižených lidí, kteří chtějí využít on-line obchod.

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články