Zařízení od Applu nejvíce ohrožoval scareware


			Zařízení od Applu nejvíce ohrožoval scareware

Zařízení poháněná operačním systémem macOS ohrožovaly potenciálně nechtěné aplikace. Nejčastější hrozbou byl scareware, který zmanipuluje uživatele pro nákup nepotřebné služby. Vyplývá to z globálních telemetrických dat společnosti ESET za třetí čtvrtletí roku 2020.

Uživatelé zařízení s operačním systémem macOS často věří, že jejich zařízení jsou proti škodlivému kódu imunní. Bezpečnostní experti tento názor opakovaně vyvrací. „Jedná se o častý omyl. Protože operační systém macOS má jinou architekturu. Každá aplikace v něm funguje v odděleném sandboxu. Útočníci se díky tomu přes jeden program nedostanou k tolika údajům tak snadno jako v případě operačního systému Windows. Jinak funguje také monetizace kybernetických útoků. V případě zařízení s macOS probíhá prostřednictvím adware a dalších potenciálně nechtěných aplikací,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky firmy ESET.


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2020: Munich Re má solidní zisk. Swiss Re se ztrátou


Škodlivé aplikace zpravidla stahují další malware

Nejčastěji se uživatelé zařízení s macOS v minulém čtvrtletí potýkali s adwarem (33 %), potenciálně nechtěnými aplikacemi (28 %) a s trojskými koňmi (28 %).  Potenciálně nebezpečné aplikace nepředstavují přímou hrozbu pro uživatele, mohou nicméně obsahovat nástroje zneužitelné malwarem. 

Nejčastěji detekovanou hrozbou byl v minulém čtvrtletí scareware Mackeeper. Scareware je typický tím, že uživateli ukáže fiktivní varování a nabídne řešení v podobě placené služby. Pokud si uživatel zakoupí aplikaci, kterou mu malware doporučí, platí přímo útočníkům. „Jde o poměrně jednoduchý princip podvodu, který známe i z dalších operačních systémů. Klíčové je získat rychle důvěru uživatele a vyvolat v něm strach. A pak jen nabídnout zázračný produkt, který vše vyřeší. Bohužel Mackeeper je poměrně těžké ze zařízení odinstalovat. Uživatel musí ručně odstranit veškerá rozšíření a soubory. Konkrétně Mackeeper stál za čtvrtinou všech detekcí,“ popisuje Jirkal.


Mohlo by vás zajímat: Martin Podávka: Velký přehled srovnávačů pojištění


Druhou nejčastější  hrozbou je Keygen, což je jednotné označení pro skupinu potenciálně nechtěných aplikací. V praxi jde o různé generátory klíčů pro nelegální kopie softwaru, které v sobě mohou mít přibalený malware. „Podobně funguje většina malware pro macOS. Na první pohled se jedná o zcela legitimní služby, které fungují dle očekávání uživatele. Program ale obsahuje malou komponentu, která například zobrazuje reklamu, přesměrovává uživatele na stránky s malwarem nebo například stahuje další aplikace,“ vysvětluje Jirkal.

Za necelou desetinou detekovaných incidentů stála potenciálně nechtěná aplikace GT32SupportGeeks. Tento malware stahuje další nechtěné aplikace a zneužívá je k monetizaci útoku prostřednictvím reklamy. Mimo to je také typický tím, že obsahuje modul pro ztížení detekce.

Jak chránit zařízení s macOS?

Podle expertů lze očekávat nárůst sofistikovaných typů reklamního malware, které budou obsahovat anti-detekční funkce. Malware se nejčastěji šíří aplikacemi z neoficiálních zdrojů. „Proto doporučujeme využívat výhradně oficiální AppStore. Naopak bych varoval před používáním pirátského software z torrentů nebo různých fór. Určitě není nutné instalovat Flash Player, naopak bývá často převlečený za adware. Obezřetnost je také namístě při stahování bezplatných programů. Může se jednat o vábničku, která obsahuje nějaké potenciálně rizikové funkce,“ radí Jirkal.


Mohlo by vás zajímat: Anketa Pojišťovna roku 2019–2020: Jubilejní ročník ovládla Allianz


Rizika podle něj existují i v online prostředí a jsou nezávislé na platformě, typicky různé podvodné obchody a e-maily nebo phishing. Proto experti doporučují nainstalovat spolehlivé bezpečnostní řešení, které dokáže varovat jak před webovými hrozbami, tak před potencionálně rizikovými aplikacemi.

Nejčastější kybernetické hrozby pro zařízení s macOS za třetí kvartál roku 2020:

  1. OSX/Mackeeper PUA (26,6 %)
  2. OSX/Keygen PUsA (15,6 %)
  3. OSX/GT32SupportGeeks PUA (8,0 %)
  4. OSX/Bundlore adware (6,2 %)
  5. OSX/Pirrit adware (5,5 %)
  6. OSX/MaxOfferDeal adware (4,1 %)
  7. OSX/InstallCore adware (2,7 %)
  8. OSX/TrojanDownloader.Adload trojan (2,6 %)
  9. OSX/Genieo adware (2,4 %)
  10. OSX/VSearch adware (2,2 %)
Zdroj: ESET

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články