ABI podporuje vládní strategii pro energetickou bezpečnost


			ABI podporuje vládní strategii pro energetickou bezpečnost
27.5.2022 Zahraničí

Asociace britských pojistitelů (ABI) vyjádřila podporu vládní strategii pro energetickou bezpečnost, jejímž cílem je posílit energetickou nezávislost Spojeného království (UK).

Britská strategie pro energetickou bezpečnost[1] byla publikována začátkem dubna a reakce ABI byla v podstatě okamžitá. Tento vládní dokument obsahuje i úvodní slovo premiéra Borise Johnsona, který upozorňuje, že přes využívání vlastních zdrojů především uhlí a ropy i plynu ze Severního moře v minulém období se Spojené království nyní dostalo do závislosti na zahraničních zdrojích. Někdy to prý bylo na základě promyšleného plánování, ale častěji v důsledku neujasněné politiky, nebo krátkodobého uvažování. Výsledek či důsledek je dnes podle Johnsona zřejmý každému, kdo dostává účet za energii. Globální náklady na energie rostly, jelikož poptávka se zvýšila, když se podniky vrátily po COVID-19 k normálnímu životu. Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny ještě výše, a nakonec je to spotřebitel, který je hradí.


Mohlo by vás zajímat: Zbyněk Stanjura: Česko čeká mimořádně těžké předsednictví EU


Vláda UK již začala pomáhat. Uvolnila přes 9 mld. GBP na pomoc rodinám, jež zápasí s účty za energie. Ke snížení cen a pak jejich udržení dlouhodobě na nízké úrovni je podle Johnsona nutné zajistit příliv energie, která je dostupná, čistá a především bezpečná. Je tudíž zapotřebí zajistit dodávky energie, která je vyrobena v Británii a pro Británii, a to je to hlavní, o čem je výše uvedená strategie či plán. Nelze se vracet k znečišťování atmosféry. Je třeba podle Johnsona využívat nevyčerpatelné zdroje, a to jsou vítr a sluneční energie. Dalším strategickým cílem je produkovat více vodíku, který je lehce skladovatelný a nízkouhlíkový. Vláda chce jít též směrem k bezpečné, čisté a dostupné nové generaci jaderných reaktorů a dostat se tak znovu na přední místo v oboru, v němž kdysi byla světovým lídrem. Cílem je rovněž účinnější využívání energie a snížení spotřeby v domech i v podnicích. Johnson však také připouští, že se nelze zbavit fosilních paliv přes noc. Proto bude nutné lépe využívat ropu a plyn ze Severního moře.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Chcete znát viníka inflace?


Premiér Johnson prezentuje v úvodním slově podstatu nové strategie pro energetickou bezpečnost. A co na to ABI? Charlotte Clark, ředitelka ABI pro regulaci, uvedla, že ABI podporuje vládní plány na posílení energetické nezávislosti a na zajištění vlastních dodávek energie s cílem napomoci řešení klimatické změny a krize v oblasti životních nákladů a zabezpečení větší odolnosti vůči geopolitickým událostem, které jsou mimo kontrolu UK.

Clark dále zdůraznila, že poskytovatelé pojištění a dlouhodobých úspor mají jako investoři důležitou úlohu při poskytování kapitálu na financování projektů v oblasti zelené infrastruktury. ABI vítá signály o plánovaných energetických projektech, je připravena na spolupráci například v jaderné energetice a pojistitelé hodlají uvolnit svoji investiční kapacitu. Rozumná reforma Solventnosti II by zásadně zvýšila kapacitu pojistitelů při poskytování dlouhodobého kapitálu a mohla by podpořit investování v souladu s vládní energetickou strategií.  


[1] www.gov.uk/government/publications/british-energy-security-strategy/british-energy-security-strategy#foreword-from-the-prime-minister

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články