Americká sněmovna zamítla pomoc problémovým bankám


			Americká sněmovna zamítla pomoc problémovým bankám
30.9.2008 Zahraničí

Sněmovna reprezentantů USA včera jednala o finanční pomoci problémovým bankám. Vláda v čele s prezidentem Georgem Bushem chtěla pomoci 700 miliardami dolarů. Ke schválení bylo potřeba 218 hlasů, pro nakonec bylo jenom 205 proti 228 hlasů. Plán překvapivě odmítli hlavně Bushovi republikáni.

Ačkoli finanční problémy se ze Spojených států přelévají do států západní Evropy, Česká republika se podle viceguvernéra České národní banky Miroslav Singera finanční krizi vyhne. "Bankovní instituce, které vytvářejí páteř české bankovní soustavy u nás, se zaměřují na středoevropský a východoevropský trh, kde jsou problémy mnohem menší," argumentoval Singer. Těmto institucím se podle Singera problémy buď vyhýbají, nebo se jich prostě dotýkají stále na úrovni vlivu měsíčních zisků.

Podle bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka budou v České republice viditelné sekundární efekty. Na hlavních odbytištích v západní Evropě dojde k výraznému propadu poptávky, a to se dotkne českých podniků. „Druhý jev, ke kterému může dojít, je ten, že nastanou změny ve vlastnictví západoevropských bank. Ty se mohou druhotně dotknout českých bank, které jsou součástí evropských skupin,“ konstatoval Rusnok.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články