Cena pojištění aut ve Velké Británii 2020: Dobrý rok pro motoristy


			Cena pojištění aut ve Velké Británii 2020: Dobrý rok pro motoristy
17.3.2021 Zahraničí

Asociace britských pojišťoven (ABI) zveřejnila čerstvou zprávu Motor Insurance Premium Tracker za rok 2020. Z něj je patrné, že ceny byly pro klienty loni příznivé.

Podle ABI stálo kompletní pojištění auta v minulém roce v průměru 465 liber. To podle zástupců asociace znamená, že pojištění bylo nejlevnější od roku 2016. „Je potěšující vidět, že v jinak tak komplikovaném a obtížném roce 2020 mohli motoristé udělat s pojišťovnami ten nejlepší obchod. Bylo to možné i kvůli velmi konkurenčnímu trhu,“ komentovala závěry zprávy šéfka ABI pro pojištění Laura Hughes.

Ve 4. čtvrtletí stouply průměrné náklady na pojištění auta na 468 liber. V porovnání se stejným tříměsíčním obdobím v předchozím roce 2019 to znamenalo pokles o 3 %. Společnost Willis Towers Watson dokonce spočítala, že podle jejich podkladů kleslo pojistné ve 4. kvartálu 2020 meziročně o 6 %.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Laura Hughes připomněla, že pojistitelé potěšili své zákazníky i jinak: „Navíc pojišťovny poskytovaly neustále motoristům extra podporu v nejisté a nepříznivé době, což pomáhalo zvyknout si na „nový normál“.“

Zástupkyně britské asociace měla na mysli závazek společností, který byl prodloužen do 30. dubna 2021. V rámci něho není v pojistném zohledněno, pokud klient musel jezdit autem do práce a z práce kvůli covidu-19, stejně jako situace, kdy klient používal své auto pro dobrovolnické účely. Zákazníci měli možnost také formou opce využít úpravu pojištění a pojistného s ohledem na nižší nájezd během lockdownů. Pojišťovny akceptovaly rovněž úhradu pojistného ve splátkách jako reakci na tíživou finanční situaci mnohých zákazníků.


Mohlo by vás zajímat: Ľubor Vrlák: Svět už nikdy nebude stejný jako dřív


Pojistitelé profitovali z menšího počtu pojistných událostí. Roční pokles pojistného byl pozorován ve všech regionech Velké Británie, přičemž k nejmenšímu zvýhodnění došlo v Londýně (-3 %). V centrální části, na východě a severu Skotska činil propad cen 10 %.

Výkonná ředitelka společnosti Confused.com Louise O´Shea prohlásila: „Lidé v Británii jsou stále citlivější na cenu v současné nestabilní ekonomické situaci. To znamená, že stále více z nich se snaží „zobchodovat“ v závislosti na aktuálních okolnostech výhodnější sazby a dosáhnout úspor. Pro takové lidi nastal loni u pojištění auta ten pravý okamžik a nemohli si vybrat lepší dobu.“


Mohlo by vás zajímat: Vakcína jako hlavní motor globálního ekonomického růstu v druhé polovině roku


Zástupce Graham Wright z Willis Towers Watson současně dodal, že vyhlídky pro rok 2021 zůstávají nejisté. Podle něj nesetrvají jen tlaky na ceny kvůli dalšímu „kralování“ covidu-19 a tedy pravděpodobnému menšímu počtu škod, a také díky efektu implementace korektního pricingu z pravidel FCA (Financial Conduct Authority). Podle něj bude ve hře i komplex dalších výzev pozorovaných už během loňského roku, jež přetrvají pro pojišťovny i letos. Mezi nimi je například očekávaná škodní inflace a zavedení nových pravidel v oblasti občanské odpovědnosti přesunuté na letošní květen. Vedle toho bude hodně záležet i na nákladech na zajištění.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články