Finanční optimismus rakouské populace vyprchal


			Finanční optimismus rakouské populace vyprchal
16.3.2021 Zahraničí

Pouze necelá čtvrtina respondentů v anketě uspořádané rakouskou ING (24 %) počítá s tím, že rok 2021 bude pro ně z finančního hlediska dobrý. Ještě před rokem optimisticky hleděli vstříc letopočtu 2020 čtyři z deseti dotázaných Rakušanů.

Není divu, že finanční nálada u jižního souseda poněkud ochladla. Horší výsledek se z on-line ankety ING Diba Austria mezi 1 023 Rakušany ve věku od 18 let spíše očekával. Naopak přibylo těch, kteří předpovídají spíše to horší: 29 % oslovených počítá letos s finančně špatným rokem. I tento podíl vzrostl bezmála na dvojnásobek, protože loni bylo „jen“ 15 % pesimistů. Zajímavé je, že více než desetina respondentů se nad touto otázkou, zda rok 2021 bude finančně dobrý nebo špatný, ani nezamýšlí (11 %, loni 7 %).


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Třetina Rakušanů hodlá více spořit

Celých 35 % dotázaných odpovídala, že v novém roce 2021 chtějí odkládat více peněz na spoření. Loni takto uvažovalo ještě celých 40 %. Podle zástupců ING Rakousko má tento pokles „asi více příčin“. „Na jedné straně mnozí Rakušané z důvodu omezených možností okamžité spotřeby naspořili už dost, na straně druhé se ukazuje i určitá finanční frustrace,“ vyhodnotil související jevy András Hámori, šéf retailu ING. Pandemie podle něj také přinesla převrat do tradičních finančních zvyklostí.

Každý pátý chce ušetřit díky lepší nabídce

Zatímco loni měla zhruba čtvrtina oslovených záměr porovnat si na trhu nabídky a „přestěhovat se“ k levnějšímu poskytovateli, letos už to hodlá podniknout jen asi pětina respondentů. Jde přitom o dodavatele energií, pojišťovny, mobilní operátory apod.


Mohlo by vás zajímat: ČAP si zvolila nové vedení. Kdo se stal prezidentem asociace?


Lepší zabezpečení? Plán menšiny

Více investovat do zabezpečení chce podle ankety ING jen asi 8 % Rakušanů. Analytici tím evidují rovněž meziroční pokles: loni touto dobou chtělo vyšší standard zajištění 12 % respondentů. 13 % dotázaných projevilo zájem „věnovat větší pozornost alternativním formám spoření, jako jsou fondy“. Toto je nejstabilnější hodnota z celé ankety, i když sama o sobě tedy není nijak zvláště vysoká druhý rok po sobě (2020: 12 %). Zájem o přijetí úvěru vzrostl dvojnásobně, i když zastoupení respondentů, kteří potřebují kredit, není vysoký (letošních 5 versus loňské 2 %). Zájem o investiční nemovitost zůstal také velmi stabilní (letos 7 %, loni 6 %).

Vysoký podíl fatalistů

Podstatně stoupl meziročně podíl osob, které se financemi „nezabývají“ a prostě si počkají, co v této oblasti rok přinese: letos takto stoicky hledí do budoucna 37 % oslovených, zatímco loni to bylo 30 %. Rakušané také tuší, že šance na lépe placenou práci spíše klesly: letos se chce pokusit o výhodnější zaměstnání 14 %, zatímco loni věřilo v přestup za lepším 17 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články