Pojišťovny se k uhlí točí zády


			Pojišťovny se k uhlí točí zády
10.2.2021 Zahraničí

Uhelné podnikání se zdá být pro stále více pojišťoven neatraktivní. Už 23 z 30 největších světových pojistitelů v uplynulých 3 letech buď pojišťování uhelného byznysu ukončilo, nebo ho omezilo. Vyplývá to ze čtvrté klimatické analýzy odvětví pojišťovnictví vypracované globální sítí NGO Insure Our Future.

Na německém trhu v tomto trendu dominuje v porovnání s lokální konkurencí Allianz. V mezinárodním porovnání jsou na špici ukončování pojišťovacích a zajišťovacích aktivit u fosilních paliv AXA a Swiss Re. Následuje Hannover Re, Zurich a Munich Re. Většina nových ekologických směrnic platí pro uhlí a ropné písky (ropné břidlice).


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pandemie připomíná hollywoodský film. Vakcinace je jediné řešení


Na opačném konci žebříčku jsou seřazeny AIG, Berkshire Hathaway, Lloyd´s Sinusore, Travelers a W.R. Berkley. Ty klidně nadále a bez omezení uhelné aktivity pojišťují. „Zatímco Allianz svá pravidla o výlukách pojišťování uhlí letos nadále prohloubila, čeká se doposud bez efektu na podobný vývoj u ropy a zemního plynu. Tady Allianz stále nedostála své vlastní ambici být pionýrem v oblasti klimatické ochrany,“ upozornila Regina Richter, energetická aktivistka z hnutí urgewald.

TABULKA Pojišťovny se k uhlí točí zádyV oblasti utlumení investic do těžebních aktivit a společností zaujímají Scor a AXA podle studie špičkové pozice. Za nimi se řadí Swiss Re, Allianz a Zurich. Kromě Allianz vylučují všechny zmíněné instituce kromě uhlí také ropné písky a některé se vyhýbají i firmám, o nichž je známo, že plánují další uhelné projekty.

„Je pozitivním trendem, že stále více pojišťoven nechce pojišťovat uhelné projekty. Tento trend se ale musí urychlit s ohledem na stále se horšící klimatickou krizi. Váhavé instituce, jako jsou Lloyd´s, AIG nebo Tokio Marine musí přestat s pojišťováním uhlí. A celé odvětví musí skončit s podporou břidlicových písků a plynového průmyslu,“ vyzval globální pojišťovnictví Peter Bosshard, koordinátor kampaně Insure Our Future.

Je zřejmé, že i expozice pojišťoven a zajišťoven v ropném a plynovém průmyslu je trnem v oku ekologům, kteří tyto aktivity kritizují stále víc.

Tak například síť NGO vyzvala v červnu 2020 otevřeným dopisem 30 pojišťoven a celém světě, aby se vzdaly jakýchkoli dalších pojištění projektů v oblasti ropy a plynu, a samozřejmě i uhelných společností. Zájem platformy NGO „Unfried Coal/Insure Our Future“ je zaměřen zejména na Allianz a Munich Re.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Škoda kliku, který padne vedle


Velcí hráči na poli pojištění a zajištění vidí dobu koronavirové pandemie a všeobecného opakujícího se lockdownu jako akcelerátor pro témata udržitelnosti. Není to žádný div, vždyť pojistitelé jsou klimatickými katastrofami přímo postiženy. A navíc zprávy o vlastní strategii přispívající k trvalé udržitelnosti jsou v oblasti PR zlatem… Přesto ale v souvislosti s celosvětovým řáděním viru mají pojišťovny nyní plné ruce práce i s jinými cíli, jako je finanční zotavení a restrukturalizace. Odvětví je zkrátka aktuálně zahlceno jinými idejemi…

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články