Německé překvapení: Banky sjednávají životní pojištění víc než pojišťovny


			Německé překvapení: Banky sjednávají životní pojištění víc než pojišťovny
11.2.2021 Zahraničí

Životní pojišťovny v roce 2019 profitovaly zejména ze sjednávání nových pojistných smluv přes banky. Podle analýzy poradenské společnosti Willis Towers Watson činilo předepsané pojistné na nově podepsaných smlouvách v bankách (bez přívkladů) celkem 6,6 miliardy EUR (podle APE metodiky).

Tím vylepšily životní pojišťovny své příjmy z pojistného oproti roku 2018 téměř o jednu miliardu EUR. Experti z Willis Watson to přičítají zejména opět rostoucímu odbytu jednorázových vkladů, kde jsou banky obzvláště „ve svém živlu“. Nové běžně placené pojistné vzrostlo v roce 2019 v Německu asi o 10 % na 3,8 miliardy EUR, zatímco jednorázové vklady za stejnou dobu vystřelily o 31 % na 27,4 miliardy EUR.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Pandemie připomíná hollywoodský film. Vakcinace je jediné řešení


Jak u běžně placeného, tak i jednorázového životního pojištění jsou všeobecně na špici obchodu výhradní agenti jedné pojišťovací značky: přes tento kanál šla v roce 2019 bezmála třetina objemu na trhu (32 %). Následovaly banky jen s malým odstupem: jejich podíl činil 30,6 %, a dále se zařadili makléři a vícenásobní agenti s rovnými 30 %. Pokud však budeme sledovat přísun výhradně jednorázově placeného pojistného, dosáhly banky úctyhodných 45,32 %. Až s velkým odstupem za nimi byli makléři a vícenásobní agenti (24,2 %) a výhradní agenti (23 %).

„Posun bankovních obchodů lze přičíst velmi dobrému přístupu k zákazníkům. Banky mají obecně lepší vhled do finanční situace na straně klienta, takže mohly v posledních letech lépe rozšířit prodej jednorázových produktů,“ zdůvodnil zlepšení pozice bankovních domů v prodeji životního pojištění Hennig Maaß, ředitel divize Insurance Management Consulting v poradenské společnosti Willis Towers Watson v Německu.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Škoda kliku, který padne vedle


I když výhradní zprostředkovatelé a makléři s vícenásobnými agenty své tržní podíly poněkud ztratili ve prospěch bank, přesto v absolutním měřítku dokázali i tak signifikantně posílit svůj odbyt. U běžně placených smluv o 11 % (výhradní zprostředkovatelé, resp. o 10 % (makléři a vícenásobní zprostředkovatelé), a u jednorázových produktů o 24 %, resp. 25 %.

Přitom v nové produkci zpevnili především velcí hráči v životním pojištění a společně budují stále větší tržní podíl na tomto odvětví. Top 10 pojistitelů podle studie Willis Watson zvýšilo svůj tržní podíl už na 63 % (2018: 61 %). Pokud přiřadíme jednotlivé společnosti pojišťovacím skupinám na německém trhu, top 10 pojišťovny „posbíraly“ celkem dokonce 77 % trhu (o rok dříve 76 %).

„I když koncentrace jde kupředu zvolna, je možné přesto rozpoznat, že tržní leadeři svůj podíl postupně navyšují. Prostor pro střední a menší hráče se tak zmenšuje. Bude zapotřebí, aby se více specializovali a více zaměřili na užší segmenty,“ konstatoval Hennig Maaß z WTW Německo.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou výsledky pojišťoven v oblasti povinného ručení za rok 2020?


Podle analytiků společnosti Willis Towers jsou i nadcházející roky, stejně jako 2020, ve znamení silné poptávky po produktech zabezpečení na stáří. Přitom předpovídají podstatný rozmach trendu snížených garancí u produktů. Rovněž investiční životní pojištění bez garance výnosu by mělo znovu získat na významu.

„Nyní ovšem koronavirová krize v uplynulém roce se svými efekty na kapitálové a finanční trhy bude představovat pro pojistitele velkou výzvu. Kvůli stále sílícímu zadlužení států budou zůstávat úroky asi velmi dlouhou dobu na rekordně nízké úrovni, což bude dále velmi ztěžovat možnosti nabídnout úročení dlouhodobých smluv nad nulu,“ uzavřel na aktuálně nepříznivý vývoj Michael Klüttgens, šéf poradenství v oblasti pojišťovnictví ve společnosti Willis Towers Watson Německo.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články