Co znamená koronavirus pro pojištění proti teroristickým útokům?


			Co znamená koronavirus pro pojištění proti teroristickým útokům?
9.3.2021 Spektrum

Vlivy na pojištění pro případ teroristického ataku, jak jsme je znali do konce roku 2019 a jak je popsal v rozhovoru Gary Barlow, manažer úpisu teroristických rizik ve společnosti NMU pro Insurance Business, doznaly mezitím zásadních změn. Finanční těžkosti mnohých podniků a opakovaný lockdown v důsledku globální pandemie COVIDU-19 způsobily, že mnohé subjekty přehodnocují své rozpočty a výdaje. A škrty se mohou týkat i redukce základních pojistných krytí.

„Nacházíme se nyní v situaci, že poptávka firem velikosti SME po teroristické krytí je menší, protože právě tyto podniky jsou potenciálně těmi, které si důsledky pandemie a s ní spojených ekonomických problémů odnesou nejvíce,“ konstatoval koncem loňského roku Gary Barlow. Podle něj panuje ve Velké Británii nadále přirozený a viditelný strach z teroristických aktů. Svoji roli v tom sehrálo, že v týdnech totálního lockdownu v červnu 2020 napadl 25letý muž lidi ve Forbury Gardes. Pachatel zabil 3 osoby a další 3 pobodal, a policie označila jeho běsnění za teroristický útok, i když motivace agresora není dosud zcela jasná.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Gary Barlow v této souvislosti neočekává hlášení pojistných událostí z rizika terorismu, ale současně uvedl, že jiný komerční klient se sídlem nedaleko místa útoku utrpěl po incidentu ztráty, protože byla uzavřena jeho maloobchodní zóna. Událost měla reálné dopady na tuto oblast po dobu několika týdnů. Nový podnikatel v této zóně měl před lockdownem otevřeno jen dva týdny, než přišel totální zákaz, během něhož přišla ještě teroristická pohroma. A po ní nemohl do areálu vstupovat, i když byl lockdown už změkčen. Gary Barlow připomíná, že v takovém případě přiměřené pojistné krytí pro případ odepření přístupu mělo pro podnikatele velmi podstatnou hodnotu.

Povaha takových útoků, které nejsou sofistikované a zahrnují ruční zbraně, aniž by byly dlouhodoběji plánovány a připravovány, je další výzvou pro bezpečnostní služby. A podle Barlowa je proto důležité, aby makléř při sjednávání krytí se svým klientem opravdu dobře rozebral teroristická rizika a jejich pojištění. Nyní podle něj už není namístě jen zmínit teroristické krytí a zeptat se, zda zákazník chce či nikoli.„Vnímám to nyní tak, že by makléři měli vést se svými klienty konverzaci, kde vyjmenují jednotlivé typy teroristických incidentů, jaké mohou nastat, přičemž ani nemusí bezpodmínečně jeho aktivity nebo objekty zasáhnout přímo. Přesto mohou přinést nedozírné ekonomické efekty pro jeho podnikání. Výrazně ubylo rizika ohrožení země velkým teroristickým útokem, jenž byl pro klienta v hlavě spojen s představou tradičního teroristického incidentu. A proto neměl pocit, že pojištění by bylo jeho vlastní kritickou potřebou. Nyní vnímá možnost menšího aktu jako pravděpodobný, takže reálně vážněji posuzuje druhotné finanční vlivy pro případ, že by nebyl pojištěn. Pro podnikání je kritickým bodem posouzení potenciálu nepřímých rizik následujících až po teroristické události, které jsou mimo kontrolu klientů," upozorňuje Gary Barlow z NMU.


Mohlo by vás zajímat: Vakcína jako hlavní motor globálního ekonomického růstu v druhé polovině roku


Nejdůležitější poznatek z dnešní situace na trhu s krytím pro teroristická rizika je podle Barlowa to, že podniky a společnosti by měly mít určitý stupeň ochrany. Mají už více možností, jak uspokojit své rozdílné potřeby a požadavky na pojištění. Zcela jistě je „nějaká úroveň zabezpečení“ lepší, než když o tom nikdo ani neuvažuje.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články