Desetitisíce jihokorejských počítačů byly napadeny hackery z KLDR

Do více, než 140 tisíc počítačů jihokorejských vládních agentur, pronikli hackeři. Pravděpodobně ze severokorejské KLDR. Do počítačů nainstalovali kód narušující jejich zabezpečení a ukradli dokumenty týkající se bezpečnosti státu.

Severokorejští hackeři se nabourali do více, než 160 vládních agentur a firem. Dle agentury Reuters, byl do hacknutých počítačů nainstalován kód, jež narušuje jejich bezpečnost. Jihokorejská policie se domnívá, že si tímto počinem hackeři připravili prostředí pro masivní kybernetický útok mířený proti Jižní Koreji.

Jedny z prvních virtuálních útoků, byly zahájeny již v roce 2014. Odhaleny však byly letos v únoru poté, co se KLDR podařilo ukrást informace o obraně ze dvou konsorcií. Tisku to sdělila jihokorejská policejní jednotka zabývající se vyšetřováním kybernetických zločinů.

„Je velká pravděpodobnost, že KLDR měla v úmyslu zajistit řadu cílů a poté způsobit chaos na celostátní úrovni zahájením simultánního útoku. Nebo chtěla trvale krást průmyslová a vojenská tajemství," uvedla policie.

Po nabourání počítačů vládních firem, již hackeři dále nepodnikali žádné další kroky. Pouze pokračovali v ovládání dalších počítačových systémů.


Čtěte také: Odborníci se shodují. Kyberbezpečnost evropských firem je pozadu.


Ukradené dokumenty zahrnovaly mimo jiné i detailní nákresy křídel stíhaček F-15, jak vyšetřovatelé informovali agenturu Reuters. Z přibližně 42 tisíc odcizených materiálů, se 40 tis. z nich vztahovalo k obraně. Uniklé dokumenty prý nebyly tajné.

Podle vyšetřovatelů, byl útok směřován z IP adresy v severokorejské metropoli. Adresa se údajně shoduje s tou, která byla použita při kybernetickém útoku proti jihokorejským bankám a médiím v roce 2013. Tehdy byly útokem ochromeny veškeré počítačové systémy v Jižní Koreji, na více, jak týden. Soul tehdy z útoku obvinil Pchjongjang, který ale odpovědnost popřel.

Severní a Jižní Korea zůstávají v technickém válečném stavu. Jedním z důvodů, je ukončení válečného konfliktu v letech 1950 – 1953, kdy příměří, i přesto, že bylo uzavřeno, nebylo potvrzeno podpisem mírové smlouvy. Pchjongjang pravidelně vyhrožuje Soulu, a jeho spojenci ve Washingtonu, zničením.

Zdroj: iHNED.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články