Kybernetické útoky ovlivňují počet uzavření pojistných smluv

12.11.2015 Pojistný trh

S přibýváním kybernetických útoků podniky zvyšují své investice do pojištění proti kybernetickým hrozbám, které jim pomůže zmírnit následky v případě hacknutí jejich systémů. Podle makléřské společnosti Marsh, se díky kybernetickým útokům zvýšil za první polovinu roku 2015 zájem o pojištění kybernetické bezpečnosti až o 32%, a to jak pro nové, tak i stávající zákazníky. Poplatky za pojištění se však také zvýšily - zejména pro průmyslové odvětví, které si prošlo významnými kybernetickými ztrátami.

Výdaje za ochranu informačních systémů výrazně vzrostly napříč všemi obory podnikání. Energetické společnosti zvýšily oproti loňskému roku své výdaje o 100 % a také zdvojnásobily své nákupy pojištění. Univerzity a další vzdělávací instituce zaznamenaly růst o 155 %. 90 % z nich navýšilo jejich kybernetické pojištění oproti předchozím rokům. Marsh poznamenává, že "kybernetické zabezpečení škol je nedostatečné a kvůli velkému množství osobních dat studentů a zaměstnanců, jsou tyto systémy atraktivním cílem."

Kdybychom sledovali počet hackerských útoků, zjistíme, že se zdravotním organizacím zvýšil jejich počet z 37 % (2014) na 41 % za rok 2015. Informace založené na zdravotním stavu pacientů, jsou primárním terčem pro hackery, kteří chápou důležitost těchto informací a pokusí se chopit příležitosti se těchto dat zmocnit. Díky zcizení dat o zdravotní péči, by bylo možné si i falešně nárokovat možné ošetření.

Pohostinství, herní průmysl, i finanční sektor zažil za první polovinu tohoto roku nárůst kybernetických útoků až o 8 %. Finanční instituce jsou již terčem kybernetických útoků, ale nové varování od společnosti Standard & Poor upozorňuje, že banky by mohly riskovat degradované ratingy, jestliže nebudou připraveny na kybernetický atak.

Graf: zvyšování počtu uzavřených smluv kybernetického pojištění

kybernetické pojištění graf

Společnosti v komunikačním a mediálním sektoru s příjmy většími, než 1 miliarda dolarů, nakupují kybernetické ochrany o polovinu více, než tomu bylo doposud. Loni za ochranu utratily pouhých 38 milionů dolarů. Sofistikovanější útoky přiměly společnosti v tomto odvětví gradovat s výdaji za ochranu citlivých dat.

Od doby, kdy byl maloobchodní sektor svědkem četných profesionálních kybernetických útoků na Home Depot, Target, Michaels, a Lord & Taylor, došlo k 32 % nárůstu pojištění proti kybernetickým útokům. Průměrné navýšení bylo 19 % u ostatních podnikatelských odvětví.

Množství kybernetických útoků vybízí ke zvýšení pozornosti v businessu, kde jsou firmy v současné době mnohem více proaktivní ve svých strategiích řízení rizik. Firemní představitelé uznávají, že útoky již nejsou jen problémem IT, a že nejefektivnější programy jsou realizovány v celém podniku. Zatímco celková finanční kapacita na trhu za rizika činí 500 miliónů dolarů, průměrně velká společnost si může dovolit zakoupit pouze za 30,4 milionů dolarů v mezích krytí během první poloviny roku 2015.

Podle makléřské společnosti Marsh je nezbytné, aby organizace za účelem posouzení jejich zranitelnosti určila, jak bude reagovat na skutečné narušení počítačové sítě a být aktivnější při přípravě na tuto eventualitu. Bezpečnostní firma FireEye poznamenává, že útočníci se rychle přizpůsobují kdykoli, kdy podniky změní kybernetickou strategii. Společnosti se učí nadále využívat nové techniky pro každou fázi útoku.

Zdroj: PropertyCasualty360

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články