Inflace je hlavním globálním makroekonomickým rizikem


			Inflace je hlavním globálním makroekonomickým rizikem
13.4.2022 Zahraničí

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI), který se zabývá výzkumem v oblasti pojištění a pojišťovnictví, zveřejnil analytickou studii se zaměřením na globální ekonomická a finanční rizika se závěrem, že inflace zůstává nadále hlavním globálním makroekonomickým rizikem. Jelikož analýzy a prognózy SRI využívají i některé pojišťovny a zajišťovny, nemluvě o samotné zajišťovací skupině Swiss Re, je důležité některé údaje a informace ze zmíněné studie čtenářům portálu oPojištění.cz přiblížit.  

SRI očekává, že inflace dosáhne v USA a eurozóně vrcholu v tomto čtvrtletí, tedy v 1. čtvrtletí 2022. Zatím ale nelze úplně vyloučit riziko jejího zvýšení oproti prognózám SRI. Do inflace se stále promítají ceny ropy a plynu. Hlavní pozornost je třeba v tomto ohledu podle SRI věnovat produkci ropy v Iránu a dopadům konfliktu Rusko – Ukrajina. Vzhledem k vyšším cenám energie i mzdovým nákladům a rychlejšímu růstu indexu spotřebitelských cen oproti očekávání SRI předpokládá, že inflace měřená indexem spotřebitelských cen by se mohla v roce 2022 zvýšit v USA o 5,6 %, ve Spojeném království o 5,5 % a v eurozóně o 4,3 %.


Mohlo by vás zajímat: Následné vzdělávání nemusí být nudný e-learning


SRI přitom upozorňuje, že poruchy v globálních dodavatelských vztazích pokračují, ale zdá se prý, že to nejhorší je překonáno. V globálním měřítku se ukazuje, že počet výrobců, kteří hlásí dlouhé zpoždění dodávek, poklesl na nejnižší úroveň od července 2021. Na druhé straně je třeba více sledovat na vyspělých trzích růst mezd, které například v USA v období listopad 2021 až leden 2022 vzrostly o 7,7 %.

Inflace a napjatá situace na trzích práce nutí podle SRI centrální banky reagovat. Evropská centrální banka (ECB) se stala poslední centrální bankou, která udělala svižnou obrátku. Očekává se, že mnohem dříve opustí politiku nakupování čistých aktiv, přičemž bude následovat zvýšení depozitní sazby (nyní minus 0,5 %), a to nejdříve od podzimu tohoto roku. Sazba pro refinancování zůstane pravděpodobně nezměněna (na 0 %).


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Nejsme právním státem


Podle předpokladu SRI zvedla (politickou) sazbu již podruhé v únoru 2022 centrální banka ve Spojeném království, tj. Bank of England, a to na 0,5 %, přičemž by tato sazba mohla jít nahoru v tomto roce ještě minimálně jednou.   Pokud jde o politiku centrální banky USA (FED), tak se počítá v roce 2022 s růstem úrokové sazby a s kvantitativním uvolňováním od 2. čtvrtletí 2022. Riziko spatřuje SRI v tom, že by toto uvolňování mohlo být rychlejší a rozsáhlejší. Čínská centrální banka bude pravděpodobně svoji politiku nadále uvolňovat, aby pomohla stabilizovat ekonomický růst.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články