Intesa má zájem o Generali


			Intesa má zájem o Generali
30.1.2017 Zahraničí

Největší italská banka Intesa Sanpaolo, potvrdila, že zvažuje eventuální nabídku k získání největšího italského pojistitele Generali.

Ve svém prohlášení Intesa Sanpaolo uvedla, že v souladu s podnikatelským plánem má zájem o další růst v oblasti správy aktiv, soukromého bankovnictví a pojišťovnictví, a to v synergii se svou bankovní sítí, včetně možných mezinárodních partnerství. Tyto příležitosti, včetně možných kombinací s Assicurazioni Generali, jsou v současné době zkoumány managementem banky.

Akcie Generali ve středu 25. ledna souply o 2,5 %, zatímco akcie Intesa klesly o 3 %. Spojením Intesa a Generali by vznikla globálně významná finanční instituce s tržní hodnotou kolem 60 mld. EUR při aktuálních cenách.

Generali nakoupila v pondělí dne 23. ledna hlasovací práva v Intesa Sanpaolo ve výši 3,01 % ve snaze zablokovat nepřátelskou nabídku podle italského práva upravujícího převzetí.

Ve středu  25. ledna se mělo skutečnit  zasedání představenstva Generali , zatímco Intesa na této úrovni zasedala v pátek 27. 1.

Podle vyjádření experta na italský bankovní trh, který je obeznámen se situací, Intesa čeká na schválení Evropskou centrální bankou a teprve pak vypustí nabídku pro Generali. Zástupci Intesa, Generali a UnitCredit byli předvoláni, aby italskému regulátorovi trhu s akciemi poskytli informace. 

Jakýkoli obchod by nutně zapojil do hry italskou investiční banku Mediobanca, tradiční oporu „podnikové Itálie“, která vlastní 13 % Generali. Úspěšné převzetí Generali bankou Intesa by učinilo Mediobancu zranitelnější vůči převzetí jí samé.

Tento krok přichází v období zvýšených obav v Itálii, týkajících se možné akvizice italských společností zahraničními kupci. 

Podle sdělení zasvěceného zdroje, byla italská vláda, jejíž významní členové podporují plán Intesa, dychtivá snížit riziko zahraničního převzetí, protože Generali, která byla v posledních měsících pod vedením nového výkonného francouzského ředitele Philippe Donneta postižena pádem cen akcií.

Eoin Mullany, bankovní analytik ve společnosti Berenberg, k tomu uvedl, že tento potenciální obchod by ohrozil dividendy Intesa a znamenal by klíčový test pro Jednotný mechanismus dohledu ECB (Single Supervisory Mechanism – SSM), který se uplatňuje vůči největším bankám v eurozóně. Mullany, který zpracoval „sell rating“ na Intesa, dále zmínil, že i když tento obchod může mít strategický a finanční smysl, nutně ještě potřebuje souhlas regulátora a vzhledem k transformační povaze jakéhokoli potenciálního obchodu bude zajímavým zkušebním případem pro SSM, protože regulátoři obecně mají snahu učinit banky jednoduššími a méně komplexními, zatímco tento obchod jde opačným směrem. 

 

Zdroj: Financial Times

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články