Nahrává krize uvažování o kaptivních pojišťovnách?


			Nahrává krize uvažování o kaptivních pojišťovnách?
2.6.2009 Zahraničí

Úvodem jen malé vysvětlení pro některé z vás, kteří si potřebují osvěžit paměť: kaptivní pojišťovny jsou specifické subjekty pojistného trhu, založené zpravidla velkými společnostmi, které nejsou činné v pojišťovnictví. Cílem kaptivních pojišťoven je aktivní účast na pojistném programu svých zakladatelů. Kapitál je investován mateřskou společností jako minimální základ pro přijetí rizika. Některé kaptivní pojišťovny mají více vlastníků. Zjednodušeně se dá říci, že kaptivní pojišťovna je samopojištění. (Zdroj: FinWeb iHNED.cz)

Ekonomický propad povzbuzuje společnosti k přezkoumání jejich pojistných programů. Většina velkých společností bude časem pravděpodobně zvažovat výhody a nevýhody plynoucí ze založení vlastní pojistné operace.

V současném finančním klimatu existují dva jasné argumenty. Jedním z nich je fakt, že díky tomu, že širší trh komerčního pojištění se stává méně atraktivním, začnou  společnosti zvažovat, zda není lepší, aby nesly více rizik samy. Argumentem proti tomuto řešení je skutečnost, že, v situaci, kdy jsou rozpočty pod intenzivní kontrolou, jsou počáteční náklady na založení a rozběhnutí pojišťovací společnosti pro většinu společností příliš vysoké na to, aby se mohly samy rozhodnout. Na obou stranách debaty tedy existují pádné argumenty. V tomto článku jsou popsány alespoň ty nejdůležitější.

Objektivní hodnocení: nejprve ve prospěch kaptivních pojišťoven

Kaptivní pojišťovna je nejznámějším druhem alternativního financování rizik, tedy alternativou tradičního pojištění. Kaptivní pojišťovna je speciální závislá pojišťovna, která byla založena z majetku určitého podnikatelského subjektu nebo obvykle skupiny spřízněných společností s podobnými zájmy s cílem krýt pouze rizika spojená s jeho vlastní činností. Ve skutečnosti je to tedy pojišťovny vlastněné samotnými pojištěnci v jejich vlastní prospěch nacházející se v tzv. offshore lokalitách (Seychelly, Bahamy atp.).

Pro kaptivy mluví jasná fakta, což je snadný argument. Pokud se pojistné zvyšuje, jak se v současné době děje a nárůst se očekává i pro období příštího roku, proč si neponechat peníze ve vlastní společnosti a neinvestovat je do kaptivní pojistné operace.

Nedávný průzkum mezi delegáty konference, která probíhala na Ostrově Man, stále významnějšího domova kaptiv, ukázal, že v současném ekonomickém prostředí panuje ohledně tématu kaptiv optimismus. Přes 80% účastníků se domnívá, že současné ekonomické podmínky představují pro kaptivy příležitost. Na druhou stranu však někteří z účastníků konference zároveň upozornili na skutečnost, že nejprve bude zřejmě muset dojít ke stabilizaci ekonomické situace, a teprve potom budou vlastníci prospektivních korporací ochotní poskytnout kapitál k nové kaptivě.

Pokud si společnosti chtějí ve svých rozpočtech ponechat víc rizik, budou v případě pojistné škody odněkud potřebovat kapitál. Jedním ze způsobů, jak tento bezpečnostní požadavek splnit, je akreditiv od banky. Ovšem problémy ve finančním sektoru způsobily, že akreditivy jsou v současné době mnohem dražší, než tomu bylo v minulosti. S kaptivou mohou být výrazně levnější.

Derek Patience, ředitel kanceláře kaptivního managementu Marsh´s z Ostrova Man a předseda Asociace manažerů v pojišťovnictví Ostrova Man (MIMA), situaci komentuje následovně: „Současná finanční krize přispěje ke zpevnění pojistného trhu, což nakonec bude mít za následek vyšší využívání kaptiv. Nicméně v krátkodobém horizontu bych spíše očekával, že zvýšená míra takového využívání se omezí hlavně na expanzi stávajících kaptiv, než že by docházelo k tvoření nových.

Všechny původní důvody, proč je založení kaptivy dobrý nápad, stále platí. Fakt, že budete svůj pojistný program kontrolovat vy sami, je důvodem dostatečným. Tím, že budete sami sobě podepisovat jakýkoli riskantní záměr, o něm získáte naprosto jedinečnou a detailní představu. A společnosti s vlastní kaptivou často zjišťují, že je jejich pozice při vyjednávání s pojistným trhem silnější. Jednání s komerčními pojistiteli probíhají často v jiné tónině, když si je pojistitel vědom skutečnosti, že společnost může vložit riziko do kaptivy. „Nejde v první řadě o to, co tam vložíte, ale o hrozbu toho, co byste tam vložit mohli“, říká Steven Chirico, jeden z nejlepších kaptivních analytiků USA. Pro manažera rizik je kaptiva dobrým způsobem, jak zabránit tomu, aby se jeho společnost stala rukojmím pojistného trhu .

Pro společnosti, které mají obavy z počátečních zřizovacích nákladů existují i snadnější způsoby, jak kaptivu založit. V tzv. protected cell captive (PCC) si mohou partneři mezi sebou rozdělit provozní náklady, takže provoz kaptivy je z hlediska toho, kdo se nechává pojistit, mnohem levnější. PCC je tedy nízko nákladová a flexibilní varianta standardní kaptivy a určitě se vyplatí o ní přemýšlet. Prostřednictvím pronájmu „buňky“ v některé z PCC ušetří společnosti čas, námahu a frikční náklady. „Tato varianta je v současném klimatu stále oblíbenější“, poznamenává Chirico. Navíc je na mnoha místech legislativa už nastavená tak, že je administrativa spojená s buněčnými kaptivy stále jednodušší.

Pochyby ohledně neprostupnosti stěn buňky jsou hlavním argumentem proti při zvažování varianty PCC. Buněčné kaptivy existují zhruba jedno desetiletí, avšak dosud neexistuje žádné signifikatní precedenční právo, které by prokázalo, že aktiva z jedné buňky nemohou být použity buňkou jinou.

Pro české podnikatele není založení kaptivní pojišťovny v offshore zemích problém z pohledu devizového zákona, jedná se o přímou investici podléhající pouze oznamovací povinnosti.

Hana Běhanová

Příště: Argumenty, které mluví proti kaptivním pojišťovnám

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články