Podle výsledků ankety vychází bezmála 60 % dotázaných účastníků, že budou nuceni k podstatným škrtům v jejich dosavadním životním standardu, pokud by byli odkázáni pouze na státní rentu, protože ta pro ně znamená v každém případě jen minimální zajištění existence. Téměř čtvrtina oslovených (24 %) počítá s tím, že bude muset redukovat jen omezeně. Tento odhad se za posledních5 let změnil jen nepatrně, uvádí GDV.
Mohlo by vás zajímat: 2022: Zurich má provozní zisk 6,5 mld. USD. Talanxu vzrostlo pojistné o 17 %
Na dotaz, jakou z různých forem zabezpečení, které jsou v Německu k dispozici, považuje respondent osobně za ideální, odpověděly ¾ (přesně 73 %), že je jí státní penze. Dvě třetiny (67 %) uvedlo vlastnictví nemovitosti. 4 z 10 respondentů (43 %) by se spolehlo ideálně na podnikové zabezpečení, další skupina na privátní penzijní připojištění (36 %). Třetina (32 %) si považuje příjmu z pronájmu domu nebo pozemku.
V žebříčku se objevily další zajímavá stanoviska: ideální zabezpečení ve stáří někteří vidí ve zlatě (29 %), v dědictví (26 %), ve stavebním spoření (15 %), z práce až do konce života (13 %) nebo z úroků z úspor (6 %). Jednorázová výplata ze životního pojištění s kapitálovou složkou se zamlouvá 23 % dotázaných.
Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Cibule, papriky a ti další zelení…
„V zásadě má generace ve středním věku jasno v tom, co přináší demografická změna do systému sociálního zabezpečení. Současně je velké většině lidí zřejmé, že státní penze zpravidla nestačí, aby si člověk zachoval ve stáří dosavadní životní úroveň. Na základě tohoto poznatku považuje velká část „generace středu“ za důležité, aby státem vyplácené prostředky doplnila soukromým zabezpečením,“ komentoval výstupy studie Jörg Asmussen, hlavní jednatel GDV.
GDV přichází s řešením, ale…
Nicméně je rovněž férové dodat, že odvětvová asociace tuto anketu využívá také k tomu, aby se ucházela o přízeň pro svoji koncepci občanské penze (Bürgerrente). Takový návrh byl nedávno představen týmem vývoje pod vedením šéfky životních produktů pojišťovny Allianz Katji de la Vinja. Podstatou je návrh na novou státní podporu pro privátní formu zabezpečení na stáří. Pojišťovny v konceptu vidí jednoduchou a transparentní konstrukci.
Mohlo by vás zajímat: Novela zákona si chce posvítit na „zlé právníky“ a podpojištění
Občanské hnutí „Finanční obrat“ nicméně znovu pojišťovny kritizovalo: „Penze podle GDV přináší řešení pro pojišťovny, nikoli pro občany. Klíčový problém klientů – příliš vysoké náklady – se tím ve skutečnosti neřeší. Tady pojišťovny neudělaly své domácí úkoly. Naopak namísto toho chtějí do budoucna přivést do svých pokladem ještě více peněz,“ upozornila Britta Langenberg, expertka na zabezpečení občanského hnutí Finanční obrat (Finanzwende).
Komentáře
Přidat komentář