Německo: Ceny náhradních dílů osobních automobilů prudce rostou


			Německo: Ceny náhradních dílů osobních automobilů prudce rostou
19.12.2019 Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) provedl analýzu a srovnání cen, z něhož vyplývá, že v období od srpna 2018 do srpna 2019 se celkově ceny náhradních dílů osobních automobilů v Německu zvýšily v průměru o 4 %, ale například u blatníků až o 7 %.   

GDV sleduje ceny náhradních dílů od ledna 2013. Za tuto dobu rostly ceny náhradních dílů, resp. náklady na náhradní díly, výrazně rychleji než inflace. Náhradní díly zdražily od ledna 2013 v průměru o 30 %, zatímco index spotřebitelských cen se ve stejném období zvýšil toliko o 8,8 %. Přitom ceny zadních světel se zvedly o 53 % a klapek v kufrovém prostoru o 40 %.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Elektromobilita za všechny prachy


Pro pojišťovny má vývoj cen náhradních dílů klíčový význam. Jejich vyšší ceny znamenají vyšší náklady na opravy po dopravních nehodách. V roce 2013 činila věcná škoda na osobním vozidle, která zatížila pojistitele provozující pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, v průměru okolo 2 400 EUR a v roce 2018 již 2 800 EUR. Růst cen vybraných náhradních dílů dokreslují údaje v níže uvedené tabulce.

Průměrné ceny vybraných náhradních dílů

K průzkumu a oceňování GDV je účelné dodat, že inženýři a statistikové GDV využili z datové banky společnosti Audatex ceny náhradních dílů, jež mají největší relevanci k dopravním nehodám, a zahrnuli celkem 34 různých typů vozidel. Ve výběru vozidel se vyskytuje více výrobců a byla brána v úvahu jak malá vozidla, tak modely vyšších tříd.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články