Německo: Pojištění pro případ péče s vysokým deficitem


			Německo: Pojištění pro případ péče s vysokým deficitem
25.4.2019 Zahraničí

Na německém portálu Versicherungswirtschaftheute byl zveřejněn článek o obtížném ekonomickém vývoji veřejného pojištění pro případ péče. V roce 2010 skončilo totiž v hlubokém minusu. Je vhodné se o tom blíže zmínit zejména v souvislosti s prodlužováním lidského věku a logickým růstem počtu osob, které vyžadují či budou vyžadovat péči.

Úvodem je účelné uvést, že v Německu existuje povinnost sjednat pojištění pro případ péče. Je buď součástí sociálního pojištění (vztahuje se na všechny osoby pojištěné v rámci veřejného zdravotního pojištění) nebo v případě, že daná osoba má sjednáno soukromé zdravotní pojištění (v Německu je možné za jistých podmínek vystoupit z veřejného a vstoupit do soukromého zdravotního pojištění), tak je nezbytné si sjednat i doplňkové pojištění pro případ péče. 

Zákonné (tj. „veřejné“) pojištění pro případ péče zaznamenalo v roce 2018 ztrátu ve výši 3,5 mld. EUR a muselo se tím pádem sáhnout na finanční rezervy, které nyní činí 3,37 mld. EUR. V roce 2017 byly rezervy vykázány ještě ve výši 6,9 mld. EUR. Tyto údaje poskytlo Spolkové ministerstvo zdravotnictví na dotaz Strany levice ve Spolkovém sněmu. 


Mohlo by vás zajímat: Britské pojišťovny chtějí nulovou odpovědnost řidiče v plně autonomním autě


Příčiny nárůstu výdajů spočívají také v rozsáhlých reformách přijatých v minulých letech. Po zavedení pěti místo tří stupňů péče získaly obzvláště osoby s demencí oprávnění na vyšší nárok. Zlepšilo se rovněž postavení pečujících členů rodiny. V lednu 2019 dospěla studie Bertelsmann-Stiftung k závěru, že pojištění pro případ péče bude v následujících letech dražší. V období 2025 až 2045 bude muset příspěvek stoupnout na 4,25 %. Ve zmíněné studii se vychází z faktu, že okolo roku 2045 bude péči potřebovat cca 5 mil. osob.

Je nutno ovšem dodat, že příspěvek se zvýšil na počátku tohoto roku o 0,5 procentních bodů. Spolková vláda doufá, že tím získá navíc příjmy ve výši 7,6 mld. EUR. Toto „zdražení“ se odůvodňovalo potřebou zlepšení služeb pro osoby, které vyžadují péči, potřebou zkvalitnění postavení pečujících rodinných příslušníků a rostoucím počtem příjemců plnění. Nyní se neplánuje až do roku 2022 žádné další zvýšení příspěvků.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články