PČSP Rapid žádá o odvolání viceguvernéra NBS


			PČSP Rapid žádá o odvolání viceguvernéra NBS
24.6.2008 Zahraničí

Prní česko-slovenská pojišťovna (PČSP) Rapid požádala kompetentní orgány o odvolání viceguvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Martina Barty. Podle předsedy představenstva pojišťovny Petra Talána viceguvernér centrální banky falšoval veřejné listiny a poškozoval cizí práva. Už na tiskové konferenci v květnu tohoto roku zástupci pojišťovny informovali, že podpisy viceguvernéra mají výrazné odlišnosti. "Samozřejmě, počítali jsme s tím, že NBS bude tvrdit, že jde o účelové tvrzení. Proto jsme si dali vypracovat znalecký posudek, který jednoznačně potvrzuje určité fakty," povídal Talán. Jak pokračoval předseda dozorčí rady PČSP Rapid Juraj Mucha, znalecký posudek ukázal, že rozdílné znaky v podpisech jsou početné. Podle posudku jsou tedy podpisy viceguvernéra falešné a jsou dílem dvou osob. "Viceguvernér přitom vyhlásil falešné podpisy za vlastní," konstatoval Mucha. V současnosti má pojišťovna k dispozici třetí sérii podpisů, která podle vyjádření zástupců PČSP Rapid naznačuje, že se viceguvernér začal učit podpis falšovatele.

 

Trestní oznámení na neznámého pachatele

Pojišťovna po svých zjištěních obeznámila s touto skutečností i centrální banku, guvernéra NBS Ivana Šramka a také členy Bankovní rady NBS. PČSP Rapid žádala o nahlédnutí do knihy podpisových vzorů, protože centrální banka podle Talána tvrdila, že autenticitu podpisů si je velmi lehké oveřit přímo v bance. "Žádost pojišťovny však NBS zamítla. "Řekli nám, že máme v případe zájmu odevzdat kompletní dokumenty s podpisy a centrální banka nám poví, zda jsou pravé nebo ne. Teda autenticitu podpisů jsme si tak lehce ověřit, jak uvedla NBS, nemohli," uvedl Talán. Doplnil, že PČSP Rapid teda postoupila záležitost dalším orgánům. Podala trestné oznámení na neznámého pachatele. "Trestná sazba za tyto činy je zhruba 12 roků nepodmínečně," uvedl Talán. Podle něho došlo ze strany viceguvernéra k závažnému pochybení, protože Barto podle Talána spoluorganizuje falšování veřejných listin. "Oslovili jsme proto předsedu vlády, prezidenta a předsedu Národní rady SR, aby v soulade s platnou legislativou, t. j. zákonem o NBS, zahájili proces odvolání viceguvernéra," uvedl Talán.

Podle člena představenstva pojišťovny Pavla Fialy mají listiny s podpisy viceguvernéra velkou váhu. "Je nutné všechny kroky, které viceguvernér po svém nástupu učinil, verifikovat," dodal Fiala. Pojišťovna podľe Talána očekávala, že orgány v centrální bance minimálně zbystří pozornost a začnou určitým způsobem přešetřovat skutečnosti. "Jediná reakce NBS byla ta, že pojišťovna dostala pořádkovou pokutu 400 tis. Sk a zahájila se proti nám ze strany viceguvernéra dvě řízení o uložení dalších dvou pořádkových pokut a hrozí nám ústně další pořádkovou pokutou," dodal Talán.

 

Národní banka vykonává dohled v rozporu s ústavou

Zástupci pojišťovny na tiskové konferenci z 22. května tohoto roku informovali, že NBS vykonává dohled nad pojišťovnictvím v rozporu s ústavou. Podle představitelů pojišťovny totiž ústava nedává centrální bance výkonnou moc a tak ani právo vykonávat dohled nad finančním trhem. Pojišťovna tehdy zároveň informovala, že bude od centrální banky požadovat vrácení poplatků, které při výkonu dohledu bance zaplatili. Problém PČSP Rapid viděla také v novele zákona o pojišťovnictví, kde podle nového znění platného od 1. Dubna je předmětem dohledu nejen dodržování ustanovení samotného zákona o pojišťovnictví, ale i ostatních všeobecně závazných právních předpisů. Podle pojišťovny se tak vytvořil orgán, který může neomezeně dohledávat a sankcionovat všechny právní předpisy SR. Zástupcovi pojišťovny tehdy zároveň uvedli, že se využívají i protizákonné praktiky a šikanují pojišťovny a jejich klienti. Tehdy pojišťovna také informovala o odlišnostech v podpisech viceguvernéra. Úředníci centrální banky podle PČSP Rapid porušují aj bankové tajemství, když začátkem roku 2008 bez vědomí pojišťovny začali monitorovat všechny její účty, a teda tisíce převodů s bankovými údaji jejích klientů.

 

Rozpor vznikl u ceny pojistného

Konflikt mezi PČSP Rapid a Národní bankou Slovenska však vznikl na jiném problému. Centrální banka totiž v minulém roce jako dohlížecí orgán rozhodla, že vzorce při výpočtu pojistného při jednom z produktů pojišťovny byly nesprávné a mají se změnit. Stejné vzorce však podle PČSP Rapid předtím v roce 1995 a při dalším dohledu v roce 1999 bez připomínek odsouhlasil tehdejší orgán dohledu ministerstva financí a v roce 2003 aj Úřad pro finanční trh. PČSP Rapid na základě posledního rozhodnutí informovala dopisem klienty, že musí doplatiť pojistné, za co podle pojišťovny může NBS a ministerstvo financí, když několik let povolovali a schvalovali nesprávné vzorce. Jde pritom o produkt, který pojišťovna už několik roků neprodává a v současnosti ho eviduje jen při zhruba tisícovce klientů. Centrální banka se vůči tomu ohradila a informace v dopise klientům pojišťovny označila za nepravdivé. NBS také odmítla ostatní obvinění.

Zdroj: SITA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS

Související články