Pojištění motorových vozidel: Žebříček TOP 5 největších globálních pojistitelů


			Pojištění motorových vozidel: Žebříček TOP 5 největších globálních pojistitelů
20.10.2022 Zahraničí, Produkty

Společnost Insuramore se sídlem v Londýně, která se zaměřuje na analýzu pojistných trhů a soutěžitelů, zveřejnila v září informaci o globálním trhu pojištění motorových vozidel. V podstatě jde o bližší vysvětlení k nedávno zveřejněnému pořadí 5 největších pojistitelů ve světě provozujících pojištění motorových vozidel.

Za účelem větší srozumitelnosti tiskové zprávy Insuramore je důležité nejdříve níže prezentovat TOP 5 globálních pojistitelů podle hrubého přímého (tj. před zajištěním) předepsaného pojistného v pojištění motorových vozidel (v mld. USD).

Pojištění motorových vozidel Žebříček TOP 5 největších globálních pojistitelů 1

Když se podíváme na tabulku, tak je zřejmé, že pořadí se v roce 2021 měnilo. Pojišťovací skupina Progressive se stala číslem 1 a dostala se před skupinu Stare Farm, které světovému trhu kralovala v letech 2019 a 2020. Třetí místo zaujala čínská skupina PICC, čtvrtou příčku zaujala pojišťovací část převážně investiční společnosti Berkshire Hathaway a na pátém místě skončila čínská pojišťovací skupina Ping An.


Mohlo by vás zajímat: Do čela Direct pojišťovny nastupuje Michal Řezníček


V další části zprávy společnost Insuramore zmiňuje některé konkrétní poznatky získané při analýze globálního trhu pojištění motorových vozidel. Je například názoru, že mnohé pojišťovací skupiny usilovaly v roce 2021 o dosažení významného růstu hrubého předepsaného pojistného. Následně utrpěly tím, že se jim v roce 2022 zhoršila ziskovost z titulu dopadu inflace, jež je vyšší než se očekávalo, na pojistná plnění. Insuramore dále upozorňuje na některé pojišťovací skupiny, jež docílily v roce 2021 dvojciferný růst.

K nim bezesporu patří nordická skupina Sampo, hlavně díky akvizici Hastings Group, a pojišťovací společnosti Root a Skyfire (bez jakékoli akvizice). V případě Root jde o insurtech se sídlem v USA, který zatím nadále produkuje ztrátu. Společnost Skyfire je dlouhodobě zisková a poprvé se dostala do TOP 200 v roce 2021 (173. místo). Patří do skupiny First Central Group, což je distribuční a technologický podnik aktivní ve Spojeném království a zaměřený na prodej prostřednictvím online tržišť (např. srovnávače). Pokrok Skyfire ukazuje, že na trhu existuje prostor pro soutěžitele s vhodnou a skutečně diferencovanou nabídkou a že se lze nakonec prosadit i na relativně vyspělém trhu pojištění motorových vozidel.  


Mohlo by vás zajímat: Jak správně doporučit pojistnou částku u rodinného domu?


Podle Insuramore je ovšem pro globální pojistný trh pojištění motorových vozidel klíčovou otázkou, zda v budoucnu se výrobci automobilů aktivněji zapojí do sledovaného segmentu pojištění. Z komentáře k této otázce lze vyvodit, že se dá spíše počítat s tím, že výrobci budou spíše upisovat rizika u tradičních pojistitelů, i když pojistné smlouvy mohou být více ovlivněny značkou vozidla. Z hlediska tvorby zisku je prý pro výrobce automobilů zajímavější rizikový profil jiných finančních služeb. Významnou výjimkou je např. skupina VW, která v roce 2013 spustila v Německu „Autopojištění Volkswagen“ jako upisovací společný podnik s Allianz. Nicméně i v roce 2021 zůstal podíl tohoto podniku na „německém“ hrubém přímém předepsaném pojistném pod jedním procentem, i když VW má mnohem větší podíl na celkových prodejích aut v Německu.     

Bez ohledu na VW je třeba zmínit výrazný zájem o aktivity společnosti Tesla, která zavedla první značkový pojistný produkt pro autopojištění v USA v roce 2019 a zahájila upisování ve vybraných státech na základě vlastního pojišťovacího byznysu v roce 2022.  Ten může být povzbuzen tím, že Tesla má schopnost získávat v reálném čase ze svých vozidel jízdní data a také stupněm, v jakém je schopna učinit z autopojištění součást předplatného pro klienty, resp. součást služeb, jež jsou pokryty předplatným. To první může pomoci přesněji ocenit riziko nehody ve srovnání s tradičními pojistiteli a tak generovat kvalitnější upisovací výsledky, zatímco to druhé by mělo přivodit nižší „churn rate“ (podíl zákazníků, kteří vypověděli svoji smlouvu), což snižuje potřebu marketingových výdajů, specificky pro pojištění.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 v Česku dle oPojištění.cz


Jelikož jiné automobilové značky zvyšují prodeje propojených vozidel s podobnými schopnostmi, tak mohou být vábeny se nově podívat na své příležitosti v pojištění motorových vozidel, což by mohlo zahrnovat zapojení do upisování a rovněž do marketingu a distribuce. Společnost Insuramore uzavírá svoji tiskovou zprávu konstatováním, že u značkových pojistných smluv se ve srovnání s průměrem v autopojištění projevuje tendence k větší loajalitě klientů, a to bez ohledu na způsob upisování.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Ziskovost bank není mimořádná. Pouze se vrací rychle do normálu



Tento ranking TOP 5 zveřejňuje společnost Insuramore zdarma. Sestavuje ovšem i pořadí největších 20, 50, 100, 150 a 200 globálních pojistitelů provozující pojištění motorových vozidel, jež ovšem nabízí pouze k prodeji.[1] Insuramore uvádí, že podíl TOP 200 pojistitelů provozujících pojištění motorových vozidel na globálním trhu činil v roce 2021 předběžně zhruba 85 %. Globální pojistné v tomto segmentu pojištění se zvýšilo v roce 2021 na úroveň 822,5 mld. USD.


[1] https://www.insuramore.com/rankings/insurers/premiums-auto-motor/

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články