Rakousko: Internet zatím spíše k nákupům. Smarthome vázne


			Rakousko: Internet zatím spíše k nákupům. Smarthome vázne
17.12.2019 Zahraničí, Produkty

Tři čtvrtiny občanů Rakouska ve věku 16 až 74 let využívají internet vícekrát denně. Téměř dvě třetiny si přes něj v uplynulých 12 měsících pořídily zboží nebo služby. Aplikace internetu věcí, tzv. smart home, se však momentálně týká jen mála lidí. Informace přinesla Statistik Austria.

Podle podrobnějších dat se připojuje k internetu opakovaně každý den na 4,8 milionu Rakušanů ve věkové skupině  16 až 74 let. To je 73,4 % obyvatelstva v tomto věku. Obzvláště velký podíl je mezi mladými od 16 do 24 let. Prakticky každý z nich je on-line vícekrát denně (98 %). Velmi vysoký je tento podíl i u 25 až 34letých a také 35 až 44letých (93, resp. 86 %). V zásadě platí obecné pravidlo: čím vyšší stáří, tím menší je podíl takových, kdo využívá internet opakovaně každý den. U lidí 55 až 64 let je to 54 %, u lidí 65 až 74 je podíl už jen 34 %.


Mohlo by vás zajímat: Průměrná mzda vzrostla reálně o 4,0 %. Jak je na tom pojišťovnictví?


On-line nákupy v plném proudu

Zboží nebo služby nakupuje v Rakousku on-line 62 % populace ve věku 16 až 74 let (údaj zahrnuje pořízení na internetu za posledních 12 měsíců). Znamená to, že tato forma koupě od roku 2003 posílila na šestinásobek. Nejvíce se takto obstarávají oblečení a sportovní zboží (podíl 64 % kupujících), pořizuje se ubytování a dovolená (51 %), lístky na dopravu (46 %) a vstupenky na různé akce (42 %). Populární jsou i on-line nákupy knih, časopisů, novin a e-learningových podkladů a e-knih (41 %). Mezi osobami, které byly v posledních 3 měsících připojeny k internetu, využilo sociální sítě 63 %, hledaly informace k tématu péče o zdraví 61 % a využily internetové bankovnictví 72 %. Cílené využití internetu k uzavření pojistných smluv však uváděno nebylo.


Mohlo by vás zajímat: ČAAS: Poslanec chce zabránit řidičům využívat předplacené asistenční služby


Digitální domácnost zatím není v kurzu

Internet věcí, který je spojován s pojistnými řešeními a krytím rizik doma, zahrnuje různé aplikace smart home, jako jsou například bezpečnostní systémy, řízení spotřeby energie, ovládání domácích spotřebičů přes internet apod. Podle sdělení zástupců Statistik Austria jsou tyto vymoženosti stále více nabízeny na trhu, ale skutečné využití smarthome je zatím malé. Jen 10 % dotázaných uvedlo, mají takové aplikace nebo že přes internet řídí některá zařízené v domácnosti. Nejvyšší je jejich podíl mezi mladšími, nicméně nikdy nejde přes 16 %. Toto nejvyšší číslo bylo zaznamenáno u respondentů ve věku 35 až 44 let, zatímco u nejstarší skupiny (65 až 74 let) nedosahovalo ani 5 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články